czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 11 lutego 2020
  • 16 lutego 2020
  • wyświetleń: 15844

Gmina otrzyma ponad 12 mln zł na realizację projektów dotyczących OZE

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj

Zarząd województwa wynegocjował z Komisją Europejską zwiększenie o 164 mln zł puli środków dla projektów dotyczących Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Dzięki takiej decyzji możliwy był wybór kolejnych 10 projektów z listy rezerwowej. Wśród nich jest zadanie z Czechowic-Dziedzic.

Nowo wybrane projekty - realizowane na terenie 24 gmin, w tym Czechowic-Dziedzic - uzyskają wsparcie w wysokości 164 mln zł z EFRR oraz 8,3 mln zł z budżetu państwa. - Pozyskaliśmy kolejne znaczne środki dla województwa śląskiego. Wspólnie z wicemarszałkiem Wojciechem Kałużą wynegocjowaliśmy z Komisja Europejską dodatkowe ponad 160 mln zł na budowę instalacji Odnawialnych Źródeł Energii. To potwierdza, że konsekwentnie działamy na rzecz poprawy jakości powietrza w regionie. Na te środki czekają samorządy - skomentował marszałek Jakub Chełstowski.

Wśród tych samorządów są również Czechowice-Dziedzice. Dzięki środkom w wysokości 12 198 143,29 zł w gminie realizowany będzie projekt pn. "Program poprawy jakości powietrza poprzez zwiększenie udziału OZE w wytwarzaniu energii na terenie gminy Czechowice-Dziedzice".

Przypomnijmy, że działania zmierzające do wykorzystania w tym konkursie wkładu krajowego zostały podjęte przez zarząd województwa już na etapie wyboru projektów w ubiegłym roku, kiedy to na konkurs wpłynęło 125 projektów, których wnioskowane dofinansowanie 10-krotnie przekroczyło dostępną alokację. Taki wzrost zainteresowania społecznego inwestycjami w OZE był niewątpliwie wynikiem szeroko prowadzonych kampanii społecznych na rzecz czystego powietrza i likwidacji niskiej emisji, realizowanych przez rząd jak i samorządy. Marszałek województwa wystąpił wówczas do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwa Finansów z wnioskiem o zgodę na zwiększenie wkładu krajowego i utworzenie montażu finansowego. Po uzyskaniu stosownej zgody ministerstw, zarząd podniósł poziom oferowanego wsparcia do 163 mln zł, co pozwoliło na wybór większej liczby projektów niż było to możliwe przy pierwotnej alokacji.

W poniedziałek, 10 lutego w wyniku kolejnych starań zarządu województwa, kwota w konkursie została podniesiona do ponad 335 mln zł i pozwoliła łącznie na dofinansowanie 14 projektów związanych z inwestycjami w OZE, które zostały złożone w konkursie 4.1.3 Odnawialne źródła energii.

BM / czecho.pl, źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Czechowicach-Dziedzicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj