czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

 • 11 lutego 2020
 • wyświetleń: 1599

Jak dobrać właściwy materac do spania? Przewodnik po rodzajach i twardościach materaców

Materiał partnera:

Wybór właściwego materaca jest bardzo ważny. Coraz większa ilość osób przestaje bagatelizować to, na czym śpią.

Jak dobrać właściwy materac do spania? Przewodnik po rodzajach i twardościach materaców


Sen jest jedną z najważniejszych czynności, które wykonujemy w ciągu doby. Jego niedobór może poważnie wpływać na naszą zdolność koncentracji. Z tego powodu wiele osób zastanawia się jaki materac zapewni zdrowy i regenerujący sen. Na początek warto jest poznać rodzaje materaców i ich podział ze względu na twardość.

Rodzaje materaców, czyli na czym najlepiej się wyspaćZanim przejdziemy do twardości materaców, warto jest dowiedzieć się ile ich rodzajów dostępnych jest teraz na rynku. Wydawać by się mogło, że materac, to po prostu materac, ale jego rodzaj realnie przekłada się na nasz komfortowy wypoczynek. Obecnie na rynku najpopularniejsze są:
 • materac bonelowy,
 • materac kieszeniowy,
 • materac piankowy,
 • materac termoelastyczny,
 • materac kokosowy,
 • materac lateksowy.


Materac bonelowy i kieszeniowy, są rodzajami materaca sprężynowego. Bonelowy składa się z siatki sprężyn, które noszą nazwę boneli. Kieszeniowy zbudowany jest z materiałowych kieszeni w których poukładane są sprężyny. Materace sprężynowe charakteryzują się dużą elastycznością powierzchniową, przez co ciężar rozkłada się na nich bardzo równomiernie.

Materace piankowe, to rodzaj materaców, które zamiast sprężyn wypełnione są tworzywami sztucznymi. Materac piankowy wykonany jest z pianki poliuretanowej. Dzięki temu jest lekki i plastyczny. Materac termoelastyczny charakteryzuje się idealnym dostosowaniem do krzywizn ludzkiego ciała, dzięki czemu osoba na nim leżąca ma wrażenie, że materac dosłownie zapamiętuje kształt ludzkiego ciała. Materace te nazywane są także materacami memory, ze względu na swoje właściwości. Materace kokosowe i lateksowe, to idealne rozwiązanie dla wszystkich alergików, którzy w nocy zmagają się z falami uciążliwej alergii.

Antyalergiczne właściwości włókien kokosa sprawiają, że alergicy przesypiają noc do rana, bez uciążliwego kataru i duszności. Szwedzka firma Hilding, jest jednym z najbardziej cenionych producentów materaców. Ich produkty słyną z najwyższej jakości wykonania.

Twardość materaca ma znaczenieSpanie na zbyt twardym, lub zbyt miękkim materacu może mieć daleko idące konsekwencje. Zbyt miękki materac sprawi, że nasz kręgosłup będzie układał się nieodpowiednio, co doprowadzi do bólów pleców, a w najgorszym wypadku do skrzywienia kręgosłupa. Spanie na za twardym materacu powodować będzie nacisk naczyń krwionośnych, co w konsekwencji doprowadzi do problemów ze snem, a nawet chroniczną bezsennością.

Z tego powodu ustalona została skala, w której poszczególne podgrupy posegregowane zostały według wagi:
 • H1 - dla osób o wadze do 50 kg,
 • H2 - dla osób o wadze od 50 do 70 kg
 • H3 - dla osób o wadze od 70 do 100 kg
 • H4 - dla osób o wadze powyżej 100 kg


Wybierając odpowiedni materac, powinniśmy przede wszystkim wybrać taki, który najlepiej układa się do naszego kręgosłupa. Nie warto oszczędzać na przedmiocie, który używany będzie każdej nocy. Chcąc wybrać idealny materac warto zainteresować się marką Hilding, która słynie z trwałości i doskonałej jakości wykonywanych przez nich materaców.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o materacach, to koniecznie odwiedź stronę sennamaterace.pl