Wiadomości

  • 14 lutego 2020
  • wyświetleń: 4649

Gmina zakupi 200 budek lęgowych dla jerzyków

Jerzyki to ptaki żywiące się owadami. W ciągu doby jeden jerzyk jest w stanie upolować do 20 tysięcy owadów - głównie komarów i meszek. Wiosną w Czechowicach-Dziedzicach ruszy program montażu budek lęgowych dla tych ptaków, którego celem jest ściągnięcie na teren gminy jak największej populacji tych pożytecznych ptaków.

jerzyki budka
Gmina zakupi 200 budek lęgowych dla jerzyków


Zakupione ze środków gminy budki trafią głównie na wysokie ściany budynków użyteczności publicznej i bloków mieszkalnych. Część z nich może być również przekazana zainteresowanym mieszkańcom, których budynki spełnią szczególne warunki, pozwalające na gniazdowanie jerzyków.

Jerzyki - nieco więksi kuzyni jaskółek - to ptaki występujące w całej Europie. Większą część swojego życia te niezwykłe ptaki spędzają w powietrzu, gdzie dosłownie przez cały czas polują. Łowieniem uciążliwych dla ludzi owadów - komarów, meszek i much - zajmują się również młode jerzyków, które stają się samodzielne zaraz po opuszczeniu gniazd. W Polsce jerzyki pojawiają się w połowie maja i przebywają u nas do połowy sierpnia. Są zatem naszymi gośćmi w okresie, w którym owady latające są najbardziej uciążliwe dla człowieka. Remonty elewacji i prace dociepleniowe sprawiają, że w ścianach znajdujących się w miastach budynków, jerzykom coraz trudniej jest znaleźć szczeliny i otwory umożliwiające zakładanie gniazd. By zatrzymać jerzyki w miastach montuje się dla nich specjalne budki.

jerzyki budka
jerzyki


Najlepsze efekty daje montowanie kilku budek obok siebie, na ścianach wysokich budynków, z ekspozycją na otwartą przestrzeń, bo w takich warunkach, żyjące w koloniach jerzyki, gniazdują w naturze. Dlatego, planująca zakup około 200 budek lęgowych dla jerzyków Gmina Czechowice-Dziedzice, zamierza zamontować większość z nich w optymalnych warunkach, a więc na ścianach wysokich budynków - głównie szkół oraz bloków mieszkalnych. Co ważne, ponieważ polujące jerzyki pokonują w ciągu dnia ogromne odległości, nie jest wymagane równomierne rozlokowanie budek na terenie gminy.

Część zakupionych przez gminę budek zostanie jednak przekazana mieszkańcom, którzy wyrażą chęć ich zamontowania na elewacjach własnych budynków i zadeklarują oraz potwierdzą na piśmie gotowość do spełnienia szczególnych warunków, dotyczących zarówno lokalizacji, jak i późniejszego opiekowania się budką. Należy bowiem pamiętać, że budki zamontowane w niewłaściwy sposób i w niewłaściwych miejscach, po prostu nie zostaną przez jerzyki zasiedlone.

Instrukcja montażu budki:
  • Budki muszą być solidnie przymocowane do ściany, tak żeby nie stanowiły zagrożenia dla osób przechodzących przy budynkach.
  • Budki powinny być powieszone jak najwyżej, najlepiej na ścianie powyżej drugiego piętra (budynek powinien mieć trzy kondygnacje).
  • Budki należy wieszać na ścianach wschodnich lub północnych, tak żeby zabezpieczyć je przed nadmiernym nagrzewaniem w czasie letnich upałów.
  • Należy zapewnić ptakom swobodny dolot do budek - ptakom nie mogą przeszkadzać drzewa czy sztuczne konstrukcje, w tym sąsiednie budynki.
  • Należy się upewnić, że drapieżniki (koty, kruki, sroki, wiewiórki, szczury i łasice) nie mają łatwego dostępu do gniazda (np. wspinając się lub zlatujące z pobliskich drzew).
  • Dach budki można zabezpieczyć materiałem odpornym na wilgoć, np. linoleum.
  • Budki nie należy malować (użycie farby zaszkodzi ptakom).
  • W przypadku zdejmowania i ponownego wieszania budki należy zadbać o to, aby otwór wlotowy znajdował się w tym samym miejscu. Zmiany mogą spowodować trudności z trafieniem ptaków do budki. Nawet niewielkie przesunięcie może zakłócić lęgi.
  • Termin czyszczenia i konserwacji budek lęgowych przypada na okres od połowy października do końca lutego.
  • Budki można wieszać na przełomie kwietnia i maja - tuż przed przylotem jerzyków, lub latem, aby ptaki je znalazły i przyzwyczaiły do nowych lokalizacji jeszcze przed odlotem.
  • Jeśli budkę zamierzasz powiesić po okresie lęgowym, to warto zabezpieczyć wlot do budki, tak aby podczas nieobecności jerzyków nie zajęły jej inne ptaki. Budkę należy otworzyć tuż przed sezonem lęgowym w następnym roku.

Osoby zainteresowane montażem budki dla jerzyków na swoim budynku proszone są o kontakt z Wydziałem Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego pod numerem telefonu - 32 214 71 69.

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.