czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 17 lutego 2020
  • wyświetleń: 3966

Co zrobić ze starych firan - Zero Waste

Materiał partnera:

Po kilku dekadach beztroskiego kupowania i wyrzucania rzeczy, które przestały być potrzebne, przyszedł czas na opamiętanie. Zero waste, czyli brak śmieci, to nowy trend, zgodnie z którym każdej niepotrzebnej rzeczy trzeba dać nowe życie. Dziś podpowiadamy, co można zrobić z niepotrzebnych firanek.

Co zrobić ze starych firan - Zero Waste


Kiedy pora na zmianę firan na noweFiranki lub zasłony wyrzucamy nie tylko wówczas, gdy się podrą, bo akurat to dzieje się raczej rzadko. Częstszym powodem jest chęć zmiany aranżacji wnętrza, zszarzenie lub zżółknięcie firan, zmiana mieszkania, która często łączy się ze zmianą dekoracji. Czasem wystarczy wymienić okna na nowe, by stare firanki nie pasowały rozmiarem. W takiej sytuacji warto się zastanowić, co zrobić z niepotrzebnymi firankami. Jeśli są w dobrym stanie, można je komuś oddać. Tych podniszczonych nie trzeba od razu wyrzucać, one także znajdą zastosowanie.

Co zrobić ze starych firan - woreczki na warzywa i owoceCoraz więcej złego mówi się o jednorazowych opakowaniach foliowych. Całkiem słusznie, bo ani to ekologiczne, ani ekonomiczne. Jednak nie wyobrażamy sobie przynoszenia do domu wymieszanych ziemniaków, buraków, cebuli i marchwi, a i zważenie tego w sklepie pewnie napotkałoby trudności. Tu z pomocą przychodzą właśnie stare firanki, z których można uszyć wielorazowe, lekkie, przewiewne woreczki na warzywa i owoce. Do ich uszycia najlepsze będą firanki żakardowe o gęstym splocie, firanki z markizety lub tiulu. Samo uszycie woreczka z tunelem, przez który przewleczemy sznurek, nie zabierze wiele czasu. Woreczki z firanek są na tyle lekkie, że na pewno nie zawyżą wagi produktów.

Co zrobić ze starych firan - namiot dla dzieciLato to czas zabaw na świeżym powietrzu i... komarów. Te małe złośliwe owady skutecznie zniechęcają dzieci do pozostawania na dworze do późnego wieczora, nawet jeśli jest widno i ciepło. W tym momencie warto sięgnąć po stare, gęste firany gotowe (mają ładne wykończenia) i stworzyć z nich coś na kształt namiotu lub tipi. Nie musi być idealnie symetryczny, nie musi być konstrukcją stałą. Wystarczy, by był szczelny. Namiot z firanek ma jeszcze jedną zaletę - dzieci mają poczucie prywatności, ale dla opiekunów są cały czas widoczne.

Co zrobić ze starych firan - poszewka na poduszkęFirankowe poszewki na poduszki to oryginalny pomysł na urządzenie salonu. Można postarać się, by nowe firanki do salonu i te stare były utrzymane w podobnym stylu, wówczas pomieszczenie zyska spójną dekorację. Poszewki na poduszki mogą być w całości uszyte z firanki, mogą też być dekoracyjnym dodatkiem do nieprzezroczystej poszwy. Delikatne poszewki z firanki sprawdzą się przede wszystkim w romantycznych wnętrzach w stylu boho czy shabby chic. Starą firankę można wykorzystać także do obszycia poszewki, tworząc wokół niej dekoracyjną falbanę.

Co zrobić ze starych firan - narzuta na łóżkoJeśli mamy w domu naprawdę dużo starych firanek, na dodatek nie wszystkie są białe, można pokusić się o uszycie oryginalnej narzuty na łóżko. Niegdyś robiło się takie patchworkowe narzuty ze starych swetrów, dziś pora na firanki. Metoda jest prosta. Wycinamy odpowiednią liczbę kwadratów i zszywamy ze sobą. Warto tak dobierać kolor i wzór, by w efekcie uzyskać interesującą, zgraną całość.

Co zrobić ze starych firan - sukienki dla lalekNa koniec wróćmy jeszcze na chwilę do dzieci. Nie ma dziewczynek, które nie lubiłyby przebierać lalek. Sęk w tym, że ubranka dla miniaturowych dam nierzadko przewyższają ceną ubranka dziecięce. Uszycie sukienki ze starej firanki to sposób na uzupełnienie lalkowej garderoby o unikalne suknie, a przy okazji metoda na zrównoważenie domowego budżetu.