czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 20 lutego 2020
  • wyświetleń: 1594

W powiecie bielskim chcą zbadać najmłodszym uczniom słuch

W powiecie bielskim opracowują program badań przesiewowych słuchu dla uczniów z klas 1-3 w szkołach podstawowych. Jest to jeden z elementów dokumentu "Kierunki dla powiatu bielskiego w zakresie promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej na 2020 r.", przyjętego przez zarząd powiatu. To ogromne przedsięwzięcie, pierwsze tego typu w naszym powiecie.

Jak mówi Lucyna Majewska, naczelnik wydziału zdrowia w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej problem zgłaszają nauczyciele. - Prowadzimy w szkołach podstawowych w naszych gminach wiele działań, takich jak konkursy i prelekcje. W czasie tych spotkań często słyszymy od nauczycieli i pedagogów szkolnych, że młodsze dzieci mają coraz większy problem ze słuchem. Zwracają na to uwagę również nasi radni powiatowi, którzy wykonują ten zawód- mówi szefowa wydziału zdrowia.

Taka "niedogodność" może skutkować u ucznia kłopotami z nauką. Dlatego tak ważne jest, żeby rodzice jak najszybciej dowiedzieli się o tym i podjęli leczenie.

Tematem zajęły się już niektóre samorządy wojewódzkie. - Chcemy skorzystać z ich doświadczeń. Bardzo spodobały nam się działania prowadzone przez województwo mazowieckie"- dodaje Lucyna Majewska.
Do przeprowadzenia badań trzeba się dobrze przygotować, urzędnicy mają nadzieję na ich realizację w najbliższym roku szkolnym. "Program poprzedzić musi przygotowanie diagnozy zdrowotnej i budżetu. Musimy też wystąpić o ocenę do Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji. Dopiero z pozytywną opinią będziemy mogli przedstawić projekt działań radzie powiatu
- wyjaśnia Lucyna Majewska.

Trudno póki co oszacować koszty programu. Zależeć one będą m.in. od ilości dzieci z klas 1-3 w szkołach podstawowych w gminach należących do powiatu bielskiego. Być może działaniami udałoby się objąć także starsze dzieci z klas 4 i 5.

Powiat Bielski był w ostatnich latach współorganizatorem badań przesiewowych wzroku dla dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych, prowadzonych przez jedną z bielskich klinik okulistycznych.

ab / czecho.pl, źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.