czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 26 lutego 2020
  • wyświetleń: 1581

Nowości w nieodpłatnej pomocy w Starostwie Powiatowym

Z poradnictwa obywatelskiego i mediacji, oprócz pomocy prawnika mogą skorzystać od tego roku mieszkańcy powiatu bielskiego. To nowości wprowadzone do systemu nieodpłatnej pomocy prawnej.

- Poradnictwo obywatelskie, to forma edukacji. Jest to takie nakierowanie osoby, żeby potrafiła sama rozwiązać swój problem. Może to być wspólne sporządzenie planu działania i pomoc w jego realizacji - mówi Beata Jura ze Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej. Czasem wystarczy podpowiedzieć, do których instytucji klient powinien się udać. Drugą nowością jest mediacja. - Pomożemy napisać wniosek o taką pomoc i zaprosimy mediatora. W takim przypadku obie strony konfliktu muszą chcieć pójść na ustępstwa, aby się dogadać - dodaje naczelniczka wydziału organizacji i nadzoru w starostwie.

W powiecie bielskim punkty nieodpłatnej pomocy są dostępne w każdej gminie oraz w budynku starostwa. Prowadzą je prawnicy oraz organizacje pozarządowe. Co ważne, od 2019 r. z ich pomocy może skorzystać każdy, kogo nie stać na adwokata. Wystarczy, że złoży takie pisemne oświadczenie. Ta zmiana spowodowała, że w zeszłym roku z porad skorzystało znacznie więcej ludzi, niż dotychczas. Udzielono o prawie 700 porad więcej, niż w 2018 r.

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje m.in. informację o stanie prawnym, wskazanie sposobu rozwiązania problemu, sporządzenie projektu pisma inicjującego sprawę, projektu pisma o zwolnienie z kosztów sądowych lub pisma o ustanowienie pełnomocnika z urzędu. Uwaga, nie dotyczy to pism w toczącym się już postępowaniu. Darmowa pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.

Przed wizytą trzeba się zapisać telefonicznie, dzwoniąc pod numer 33/813-69-22. Wtedy też umówimy się na konkretną godzinę i wskażemy, który punkt chcemy odwiedzić.

ab / czecho.pl, źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.