czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 27 lutego 2020
  • 2 marca 2020
  • wyświetleń: 7814

[FOTO] Sobotnia akcja Czechowiczan dla Przyrody bardzo udana

W sobotę, 29 lutego grupa Czechowiczanie dla Przyrody posprzątała starorzecze Iłownicy przy ulicy Wierzbowej.

Czechowiczanie dla Przyrody: sprzątanie starorzecza Iłownicy w Czechowicach-Dziedzicach - 29.02.2020 · fot. Czechowiczanie dla Przyrody / facebook


- To, co cieszy, to fakt, że znów na akcji sprzątania pojawiły się nowe twarze. To świetnie rokuje na przyszłość, że oprócz wzrostu liczby członków na grupie facebookowej, zwiększa się liczba aktywnych osób, które chcą zmienić swoje otoczenie na wolne od śmieci - podsumowuje sobotnią akcję Mikołaj Siemaszko, założyciel grupy i współorganizator akcji.

Około 2/3 śmieci wyłowiono ze starorzecza Iłownicy za pomocą pożyczonych od OSP "Dziedzice" woderów i bosaka. Warto podkreślić, że w akcji uczestniczyło sześcioro dzieci, które sprzątając, świetnie się bawiły. - Taka lekcja dbania o środowisko zapada w pamięć i ma szansę zaprocentować w przyszłości - mówi Mikołaj Siemaszko.

Organizatorzy akcji martwią się jednak podejściem urzędu miasta do ich inicjatywy. W dalszym ciągu muszą sami radzić sobie z gromadzeniem potrzebnego sprzętu. Jedna z inicjatorek akcji otrzymała od gminy zaledwie 9 worków na śmieci. Gdyby nie wsparcie anonimowego sponsora oraz zapas worków, jaki udało się zgromadzić sprzątającym, nie udałoby się posegregować zebranych odpadów, by następnie móc poddać je recyklingowi.

A worków potrzeba sporo. W ostatniej akcji zużyto około 30 sztuk worków żółtych, około 40 sztuk worków zielonych oraz sporo dużych, mocnych worków na zmieszane śmieci.

Czechowiczanie dla Przyrody: sprzątanie starorzecza Iłownicy w Czechowicach-Dziedzicach - 29.02.2020
Czechowiczanie dla Przyrody: sprzątanie starorzecza Iłownicy w Czechowicach-Dziedzicach - 29.02.2020 · fot. Czechowiczanie dla Przyrody / facebook


Czechowiczanie dla Przyrody to otwarta grupa facebookowa, która powstała 2 miesiące temu, by zrzeszać miłośników przyrody, którym nie jest obojętne, w jakim środowisku żyją. Jej członkowie działają na rzecz środowiska, organizując akcje sprzątania, edukując mieszkańców gminy jak żyć w zgodzie z przyrodą i promując racjonalną ekologię. Do grupy należą przede wszystkim mieszkańcy gminy Czechowice-Dziedzice, ale jest też kilka osób z innych miejscowości. Dołączyć może dosłownie każdy, bez względu na wiek, poglądy czy przynależność społeczną.

Dotychczas grupa zorganizowała m.in. sprzątanie lasku przy ul. Pawiej, ulicy Cichy Kącik oraz Dworcowej, czy sprzątanie Lasku Lipowskiego w sąsiedztwie hal magazynowych, gdzie zebrano w ostatni weekend około 42 worków śmieci, opony, znaki i barierki drogowe, fotel samochodowy, telewizor i inne odpady. Grupa ma na swoim koncie jeszcze wiele mniejszych akcji zbierania śmieci.

Inicjatywy, osiągnięcia i relacje z akcji "Czechowiczan dla przyrody" można śledzić tutaj: www.facebook.com/groups/CzechowiczanieDlaPrzyrody/

Szerzej o inicjatywie pisaliśmy na naszych łamach w artykule:
www.czecho.pl/wiadomosci/28918-eko-spolecznicy-zalozyli-grupe-czechowiczanie-dla-przyrody-czechowice-dziedzice

ar / czecho.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.