czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 28 lutego 2020
  • 1 marca 2020
  • wyświetleń: 6590

Fascynujące podróże w głąb czechowickiej przyrody

Czy wiecie państwo, że w gminie Czechowice-Dziedzice można spotkać zimorodka, ślepowrona, żurawia, bociana czarnego czy nawet... majestatycznego bielika? W fascynującą podróż w głąb czechowickiej przyrody zabiera nas profil na Facebooku "Za miastem, czyli przyroda Czechowic-Dziedzic i okolic".

przyroda
Fascynujące podróże w głąb czechowickiej przyrody


Spytaliśmy autorów strony, Mariusza Szczęśniaka oraz Wojtka Kaprzyka, co stało za jej stworzeniem. - Staramy się pokazać, ile ciekawych gatunków można spotkać dosłownie kilkaset metrów od domu - mówią nam prowadzący profil. Często trzeba wykazać się sporą cierpliwością i czekać w ukryciu na dogodną okazję. Ważny jest też kamuflaż oraz sprzęt.

- Fotografia przyrodnicza jest wymagająca. Potrzeba do niej dobrego sprzętu. Nigdy też nie wiadomo, na co się trafi. Czasem udaje się sfotografować bardzo ciekawe zwierzęta, a czasem wraca się z pustą kartą pamięci - zauważa Wojtek. Poświęcenie i praca jednak są doceniane przez mieszkańców - otrzymuje ona bardzo dużo pozytywnych komentarzy oraz polubieni, a niektóre z postów docierają do kilku tysięcy osób. - Staramy się też zwracać uwagę na ekologię. Smuci nas ogrom śmieci w dzikich rejonach Czechowic... - dodaje.

przyroda
Fascynujące podróże w głąb czechowickiej przyrody


Inną grupą przyrodników z Czechowic-Dziedzic, o której wspominaliśmy już na portalu czecho.pl, są osoby zrzeszone wokół grupy "Czechowiczanie dla przyrody" na Facebooku. Społeczność ta ma już na swoim koncie spore sukcesy - podczas pierwszego zbierania śmieci w Parku Lipowskim społecznicy zebrali ponad 1080 kg śmieci! W planach jest również sprzątanie posesji przy ulicy Moniuszki, na której znajduje się pustostan.

Przyrodnicy starają się również wywrzeć nacisk na samorządowców w sprawie potencjalnej wycinki drzew przy cmentarzu obok kościoła Wspomożenia Wiernych, pod planowaną inwestycję przebudowy ulicy Legionów. - Liczę na to, iż projekt przebudowy tej drogi zostanie tak napisany, że ani jedno z tych drzew nie ucierpi - mówi Mikołaj Siemaszko, założyciel grupy.

przyroda
Fascynujące podróże w głąb czechowickiej przyrody


Polecamy państwa uwadze obie strony na Facebooku:

mp / czecho.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.