Wiadomości

  • 3 marca 2020
  • 8 marca 2020
  • wyświetleń: 5155

Tablica rezerwatu "Rotuz" powstała w lesie zabrzeskim

Na pograniczu Chybia i sołectwa Zabrzeg położony jest najcenniejszy obszar przyrodniczy w naszej gminie, rezerwat "Rotuz". W ostatnim okresie w pobliżu, przy ulicy Pszczelarskiej w Zabrzegu, usytuowano tablicę, która przypomina mieszkańcom o istniejącym tutaj rezerwacie.

Tablica rezerwatu "Rotuz"


Na tablicy umieszczono ważniejsze informacje dotyczące historii powstania rezerwatu, powierzchni oraz opis tutejszej chronionej fauny i flory. Tablica powstała w wyniku działań o udostępnienie tego miejsca dla zwiedzających. Z takim wnioskiem wystąpił radny Jerzy Bożek w 2017 roku.

Pomimo usilnych starań organów gminy z panem burmistrzem Marianem Błachutem na czele nie udało się załatwić sprawy udostępnienia rezerwatu dla zwiedzających. Wielu mieszkańców do tematu jednak wraca i wskazuje, że sama tablica, choć potrzebna, jest niewystarczająca, aby podziwiać najcenniejsze zasoby przyrody w naszej gminie. Czechowiczanie wskazują, aby nadal ubiegać o udostępnienie rezerwatu.

Natomiast ekolodzy podkreślają, że od niewielkiej ilości turystów dużo większym zagrożeniem dla chronionej przyrody są grzybiarze, pobliska stacja kolejowa, obniżenie poziomu wody przez meliorację leśną oraz pobliska strzelnica, z której głośne odgłosy broni palnej najbardziej płoszą ostoje dzikich zwierząt i ptaków.

- Powinniśmy zrobić wszystko, aby mieszkańcy i następne pokolenia mogły poznawać piękne i najcenniejsze zasoby przyrody naszej gminy, poprzez żywy kontakt z tym unikatowym miejscem - zauważają aktywiści.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.