Wiadomości

  • 3 marca 2020
  • 8 marca 2020
  • wyświetleń: 9756

Wieża widokowa powstanie w Zabrzegu?

Czy gmina planuje wybudować wieżę widokową w lesie zabrzeskim? Taki obiekt znacznie uatrakcyjniłby turystycznie naszą gminę - widok na Jezioro Goczałkowickie czy pasma Beskidu Małego oraz Beskidu Śląskiego na pewno byłby powodem, dla którego nie tylko mieszkańcy naszego miasta odwiedzaliby to miejsce. O potencjalną inwestycję postanowiliśmy zapytać w Urzędzie Miejskim.

zabrzeg,czechowicedziedzice,stadion,stadionlekkoatletyczny,zachodslonca,fotodnia,instagram
Czy w Zabrzegu powstanie wieża widokowa?


- Temat budowy wieży widokowej pojawiał się w przeszłości przy okazji rozmów dotyczących wykorzystania walorów turystycznych i przyrodniczych Gminy Czechowice-Dziedzice. Pod uwagę brana była lokalizacja na granicy sołectw: Zabrzeg i Bronów, gdzie wieża widokowa pozwalałby na oglądanie panoramy rezerwatu "Rotuz". Wieża musiałaby jednak w tym przypadku stanąć na terenie należącym do Lasów Państwowych, a te - ze względu na ochronę rzadkich gatunków fauny i flory - zgłaszały wątpliwości co do zasadności jej budowy na obszarze cennym przyrodniczo - mówi Maciej Kołoczek.

- Wieża widokowa, zlokalizowana na terenie należącym do gminy, powstaje natomiast na Osiedlu Czechowice Górne, w ramach dobiegającej końca budowy Centrum Edukacji Ekologicznej. Pozwoli ona oglądać rewitalizowany teren Potoku Czechowickiego oraz znajdujące się w sąsiedztwie, najstarsze na terenie gminy zabytki - Pałac Kotulińskich oraz Kościół pw. Św. Katarzyny i mającą status pomnika przyrody aleję lip kandelabrowych - zauważa zastępca burmistrza Czechowic-Dziedzic.

Jak dodaje, budowa wieży jest częścią inwestycji realizowanej przy znacznym, bo aż 85-procentowym wsparciu środków spoza budżetu gminy.

- Nie da się oczywiście wykluczyć, że temat wieży widokowej, która stanowiłaby dodatkową atrakcję dla miłośników przyrody, czy turystyki rowerowej, odwiedzających tereny sołectw, zostanie w przyszłości przez nas podjęty. W tej chwili, również ze względu na brak środków finansowych na realizację takiego zadania, nie jest to jednak brane pod uwagę - zaznacza Maciej Kołoczek.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.