czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 3 marca 2020
  • wyświetleń: 3177

Oszuści znów grasują w regionie - policja ostrzega mieszkańców

W regionie grasują oszuści. Przestępcy dzwonią do osób starszych i podają się za członka rodziny, który miał wypadek komunikacyjny i pilnie potrzebuje dużej sumy pieniędzy żeby wykupić się od odpowiedzialności. Następnie dzwoni fałszywy policjant i ostrzega przed próbą oszustwa na wnuczka, próbując tą złożoną metodą wyłudzić duże sumy pieniędzy. Ostrzegamy, to popularna metoda oszustwa!

Kolejny raz oszuści nie dają za wygraną. 2 marca znów zadzwonili do kilku mieszkańców regionu. W rozmowie telefonicznej podawali się za członka najbliższej rodziny, który miał wypadek drogowy i pilnie potrzebuje dużej sumy pieniędzy, żeby wykupić się od odpowiedzialności. Najczęściej proszą o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Następnie dzwoni kolejny oszust podając się za policjanta i twierdzi, że rozpracowuje grupę oszustów z pierwszego połączenia telefonicznego. Tym złożonym sposobem działania stara się wyłudzić od starszych osób pieniądze, aby Ci - myśląc, że przekazują oszczędności w bezpieczne ręce, zamiast pierwszemu oszustowi oddali je w rzeczywistości fałszywemu policjantowi. Ostrzegamy Seniorów oraz ich najbliższych, aby nie dali się oszukać. Próby wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać u oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej pod nr telefonu 47-857-12-55, 33-812-12-55, 112 lub w dowolnym komisariacie.

Policja apeluje do mieszkańców o ostrożność. - Nadal przyjmujemy liczne zgłoszenia o oszustach, którzy podszywając się pod krewnych usiłują wyłudzić pieniądze od starszych osób. Nie podejmujmy pochopnych decyzji, które mogą spowodować utratę znacznych kwot pieniędzy, a często nawet dorobku całego życia - ostrzegają mundurowi.

Policja dodaje, że jeśli mamy wątpliwości z kim rozmawiamy - bądź zostaliśmy postawieni w kłopotliwej sytuacji - zasięgnijmy porady zaufanej osoby. - Pamiętajmy, że oszust będzie starał się nas "zagadać". Jeżeli zauważymy, że ktoś chce nas oszukać, natychmiast informujmy policjantów. W ten sposób możemy uchronić siebie i inne osoby przed oszustami, którzy nie mają żadnych skrupułów, by podstępem odebrać nam pieniądze.

Policjanci zwracają się także do członków rodzin osób starszych, dzieci, wnuczków oraz sąsiadów. - Oni również mogą ustrzec swoich najbliższych przed przestępcami. Reagujmy na obce osoby, które dzwonią do drzwi naszych starszych sąsiadów i prowadzą z nimi rozmowy. Opowiedzmy, jak działają oszuści, aby mieć pewność, że mama, babcia czy też starsza sąsiadka będą wiedziały, jak zareagować, kiedy zadzwoni do nich "daleki krewny" lub dawno niewidziany "wnuczek" - informuje KMP Bielsko-Biała.

mp / czecho.pl, źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.