Wiadomości

  • 4 marca 2020
  • wyświetleń: 15174

Koronawirus w Polsce - komunikat czechowickiego ZOPO

W środę podczas konferencji prasowej minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski poinformował o pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce. Wszystkie procedury zadziałały prawidłowo, a pacjent w dobrym stanie znajduje się w szpitalu. W sumie wykonano już 584 testy, a tylko jeden wynik był dodatni.

Koronawirus
Potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce · fot. Ministerstwo Zdrowia


- W nocy otrzymaliśmy dodatni wynik pierwszego pacjenta, który ma potwierdzone zachorowanie na koronawirusa w Polsce - powiedział prof. Łukasz Szumowski.

Minister Zdrowia o tej sytuacji powiadomił Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Prezesa Rady Ministrów.

- Jest to pacjent w województwie lubuskim, przebywa w szpitalu w Zielonej Górze, czuje się dobrze. Pacjent przyjechał z Niemiec. Wszystkie osoby, które miały z nim styczność są objęte kwarantanną domową. Wszystkie procedury zadziałały tak, jak powinny zadziałać. Proszę o uszanowanie prywatności pacjenta - dodał minister.Badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 z chińskiego Wuhanu, który wywołuje chorobę COVID-19 prowadzone są już w 9 laboratoriach w Polsce, a jutro próbki zaczną badać kolejne trzy stacje sanitarno-epidemiologiczne (w Lublinie, Łodzi i Poznaniu). Próbki badane są już: w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym oraz laboratoriach w Olsztynie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Gdańsku oraz Kielcach. W przyszłym tygodniu próbki będzie można zacząć badać jeszcze w jednym laboratorium w Warszawie.

Procedury w tej chwili nie zmieniają się, szczegóły na stronie Koronawirus - co musisz wiedzieć?

Komunikat ZOPOW związku z potencjalnym zagrożeniem epidemią koronawirusa, w placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Czechowice-Dziedzice, wdrożone zostały następujące działania z zakresu profilaktyki sanitarnej:
  • wszystkie placówki oświatowe w Gminie Czechowice-Dziedzice prowadzą intensywne działania informacyjne w zakresie profilaktyki sanitarnej - przekazano informacje dzieciom oraz rodzicom, wykorzystano informacje wizualne w formie gazetek/ulotek, przekazano też informacje za pośrednictwem dziennika elektronicznego;
  • nauczyciele przeprowadzili, lub są w trakcie przeprowadzania, rozmów informacyjnych z uczniami;
  • rodziców poproszono o nieposyłanie do szkół i przedszkoli dzieci z objawami przeziębienia;
  • wywieszono instrukcje i procedury dotyczące zasad mycia rąk;
  • w placówkach zabezpieczono wszystkie niezbędne środki sanitarne i do dezynfekcji, czyli mydło w płynie ze środkiem odkażającym, ręczniki jednorazowe, płyn do odkażania toalet;
  • szczególną uwagę zwrócono na przestrzeganie procedur sanitarnych w stołówkach;
  • w najbliższym czasie nie są planowane żadne wyjazdy zagraniczne oraz wymiany uczniów z zagranicą.


BM, mp / czecho.pl

źródło: Ministerstwo Zdrowia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.