Wiadomości

  • 5 marca 2020
  • wyświetleń: 6597

"Inicjatywa lokalna" odrzucona przez czechowicką Radę Miejską

Do przyjęcia przez władze gminy Czechowice-Dziedzice uchwały "Inicjatywa lokalna" zwrócili się członkowie stowarzyszenia "Twój Samorząd". Nad petycją lokalnych aktywistów głosowano na ostatniej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się we wtorek, 25 lutego. Uchwała została odrzucona większością radnych "Nowej Inicjatywy".

Spytaliśmy Dariusza Piechaczka z czechowickiego stowarzyszenia "Twój Samorząd", co kierowało aktywistami w podjęciu kroku o napisaniu petycji. - Zamysłem ustawodawcy było stworzenie najprostszego narzędzia dla osób, które chciałyby się zaangażować w życie lokalnej społeczności. Jest mnóstwo osób, grup, które z zapałem chcą zmieniać swoje najbliższe otoczenie. Dzisiaj, kiedy obywatel chce z swojej inicjatywy na przykład pomalować ławki w parku, posadzić drzewo czy posprzątać okolicę - zderza się z machiną urzędniczą, która skutecznie odstrasza przed jakimkolwiek działaniem - zauważa członek stowarzyszenia "Twój Samorząd".

Jak mówi Piechaczek, ustawa, która została przyjęta w 2010 roku, została wprowadzona w życie tylko przez 24% gmin w naszym kraju. Do miejscowości, które są na niechlubnej liście braku "Inicjatywy Lokalnej", są właśnie Czechowice-Dziedzice. - Narzędzie , które daje ustawa ma na celu aktywizowanie społeczeństwa, sprzyja tworzeniu dobrej relacji na linii mieszkaniec - rządzący oraz zachęca do działań, które przyniosą korzyść zarówno dla samych mieszkańców jak i całej gminie - zaznacza lokalny działacz miejski.

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej do sprawy odniósł się radny Wojciech Leśny z klubu Prawa i Sprawiedliwości - Najpierw mój klub, klub Prawa i Sprawiedliwości rozpoczął prace nad rzeczoną uchwałą, a potem wpłynęła petycja. Myślę jednak, że nie ma to większego znaczenia, bo sam fakt, że taka petycja wpłynęła potwierdza potrzebę takiej uchwały w naszym mieście - podkreślił czechowicki samorządowiec.

Do petycji odniósł się też pan Damian Żelazny. - Tego typu działania zostały podjęte w latach 90-tych ubiegłego wieku, a inicjatorem tychże działań był ówczesny wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, pan Andrzej Jarczok. I to od początku lat 90-tych, gdy powstały rady osiedli i rady sołeckie, oddolne działania zostały podjęte właśnie w tych małych ojczyznach, na najniższym szczeblu. Jeżeli mówimy o dualiźmie, to tego typu działanie byłoby właśnie dualizmem - powiedział przewodniczący Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach.

- Na spotkaniach zarządów osiedli, rad osiedli, mieszkańcy mogą wnosić różnego rodzaju propozycje, które walne zebranie mieszkańców uchwala, przyjmuje i potem jest to przekazywane uchwałą walnego zebrania mieszkańców do Rady Miejskiej czy też do Rady Powiatu. Taka inicjatywa działa już od początku lat 90-tych - zwrócił uwagę przewodniczący.

Do słów Damian Żelaznego odniósł się Dariusz Piechaczek z "Twojego Samorządu". - Faktycznie, takie coś istnieje, ale nadal działa to na zasadzie projektu, nad którym się głosuje. Wybiera się tylko niektóre propozycje i nie wszyscy mieszkańcy są w pełni zadowoleni. Poza tym to przepisy sprzed 30 lat. Mamy nową ustawę, nowe możliwości, inne czasy i inne są potrzeby samego społeczeństwa. Nie rozumiemy niechęci ze strony radnych Nowej Inicjatywy do pomysłu, ale cieszymy się, że radni PiS pracują nadal na projektem uchwały Rady Miejskiej i będziemy ich wspierali w dalszych działaniach - powiedział Piechaczek.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.