Wiadomości

  • 10 marca 2020
  • 14 marca 2020
  • wyświetleń: 9027

Co dalej z infrastrukturą rowerową w gminie Czechowice-Dziedzice?

Czy powstaną nowe ścieżki rowerowe do sołectw? Postanowiliśmy o to spytać w czechowickim Urzędzie Miejskim.

rower
fot. pixabay.com


- Może warto mniej środków przeznaczać na drogie autobusy, a w to miejsce bardziej zadbać o infrastrukturę rowerową, z rowerami publicznymi włącznie? Zostaliśmy daleko w tyle pod tym względem - napisał kilkanaście dni temu nasz czytelnik o nicku "ekolog". - Czas nadrabiać zaległości - zauważa.

Sprawdziliśmy i faktycznie, nasze miasto pod względem infrastruktury rowerowej pozostaje daleko w tyle za takimi miastami, jak chociażby mniejsza Pszczyna czy Bielsko-Biała, w których od lat inwestuje się w liczne ścieżki rowerowe.

Co prawda na terenie naszej gminy znajduje się obecnie 56 kilometrów oznaczonych tras rowerowych, jednak znajdują się one często na drogach gminnych. Wyodrębnione ścieżki rowerowe, takie jak ta wzdłuż ulicy Traugutta, są ciągle w mniejszości. Jak zauważają mieszkańcy gminy, bezpieczna ścieżka rowerowa powinna powstać między innymi do tak często uczęszczanych miejsc, jak korona zapory w Zabrzegu.

Co dalej z infrastrukturą rowerową w naszej gminie? O to postanowiliśmy zapytać w czechowickim Urzędzie Miejskim.

- Ścieżki rowerowe, lub ciągi pieszo-rowerowe, powstają w Gminie Czechowice-Dziedzice przy okazji remontów i modernizacji dróg. Tak było w przypadku ulic: Węglowej, Traugutta, Bronowskiej-Czyża, czy Paderewskiego. Utworzenie ścieżki rowerowej planowane jest również przy okazji remontu i przebudowy ulicy Legionów - wyjaśniają urzędnicy.

- Budowa ścieżek rowerowych, której nie należy mylić z wytyczaniem tras rowerowych, to zadanie trudne i kosztowne. W niedalekiej przeszłości gmina Czechowice-Dziedzice, w gronie okolicznych samorządów, w tym powiatów: bielskiego, pszczyńskiego i cieszyńskiego, zaangażowała się w działania, których celem jest wytyczenie i wybudowanie ścieżki rowerowej dokoła Jeziora Goczałkowickiego. Realizacja tak dużego i kosztownego projektu będzie jednak możliwa tylko przy znacznym udziale środków zewnętrznych. Tych nie udało się do tej pory pozyskać i obecnie prace nad tym tematem zostały zawieszone - informuje czechowicki Urząd Miejski.

Czechowicki magistrat dodaje również, że gmina Czechowice-Dziedzice rozważała też możliwości budowy ścieżki rowerowej łączącej miasto z sołectwem Zabrzeg, która stanowiłaby połączenie ze wspomnianą trasą dookoła jeziora. Taka ścieżka mogłaby być poprowadzona wałem przeciwpowodziowym rzeki Wisły.

- I w tym wypadku realizacja kosztownego zadania nie byłaby możliwa bez pozyskania środków zewnętrznych. Dodatkowym problemem okazały się być uwarunkowania własnościowe oraz liczne obostrzenia związane z poprowadzeniem ścieżki po wale znajdującym się w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - twierdzą urzędnicy.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.