czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 8 marca 2020
  • wyświetleń: 1654

Budowa domu - kolejność prac wewnątrz budynku

Materiał partnera:

Budowa domu jest procesem długotrwałym i składającym się z następujących po sobie etapów pracy. W momencie gdy stan surowy zamknięty budowy domu został osiągnięty, należy rozpocząć wykończenie wnętrza. Ten etap budowy wymaga dokładnego zaplanowania prac oraz sprecyzowania oczekiwań co do wyposażenia kuchni, łazienki oświetlenia domu oraz rozmieszczenia gniazdek elektrycznych. Planując budowę domu, etap prac wykończenia wnętrza najlepiej zaplanować na wiosnę lub lato, ponieważ wiele prac powinno być przeprowadzonych w dodatniej temperaturze. Kolejność prac wewnątrz budynku powinna przebiegać zgodnie z wcześniej ustalonym planem, aby cały proces przebiegł sprawnie i bez zbędnych kosztów.

Budowa domu - kolejność prac wewnątrz budynku


Od czego zacząć- etap I montaż instalacjiOczywistym jest, że wszelkie kable czy rury są ukryte w ścianach lub podłodze zatem zaczynamy od ich instalacji. Jako pierwsza powinna zostać wykonana instalacja wodno-kanalizacyjna. To dobry moment, aby dokonać wyboru sposobu odprowadzenia ścieków. Jeżeli mamy przyłącze do zbiorczej sieci kanalizacji sanitarnej zobowiązuje to nas do przyłączenia się do niej. Jednak znaczna część terenów jest nadal nieskanalizowana i wymaga zastosowania szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Szambo jest rozwiązaniem drogim i uciążliwym w eksploatacji. Natomiast przydomowa oczyszczalnia charakteryzuje się niewielkimi kosztami eksploatacji, co pozwala na szybki zwrot inwestycji. Podstawą zadowolenia z posiadania własnej oczyszczalni jest jej bezawaryjna praca. Idealnie w tej roli spisuje się przydomowa oczyszczalnia ścieków NV firmy Traidenis-Pol Sp. z o.o.. Urządzenie NV charakteryzuje się prostą, dwukomorową budową, a jedynym elementem elektrycznym jest dmuchawa. Brak automatyki, sterowników, elektrozaworów czy pomp ogranicza do minimum ryzyko wystąpienia awarii. Ponadto przydomowa oczyszczalnia NV nie posiada osadnika gnilnego, co przekłada się na bezzapachową pracę i brak konieczności stosowania biopreparatów. Podstawową zaletą biologicznej oczyszczalni NV jest 20-letnia gwarancja. Niejednokrotnie w projekcie uwzględniono szambo, dlatego należy pamiętać, że zmiana rozwiązania na przydomową oczyszczalnię wymaga zgłoszenia tego faktu w odpowiednim starostwie powiatowym.

Po instalacji wodno-kanalizacyjnej czas na elektryczną, gazową, wentylację i C.O. Kable telefoniczne i komputerowe oraz alarmy instaluje się na koniec. Jeżeli w projekcie jest ogrzewanie podłogowe, powinno zostać położone jako ostatnie na etapie montażu instalacji. Kolejny etap polega na wykonaniu podłóg i tynków. Najpierw podłoga, po czym wstawia się narożniki we wnękach okiennych oraz drzwiowych i ekipa może zabierać się za tynkowanie. Należy pamiętać, że tynkowanie jest możliwe jeżeli temperatura wewnątrz budynku wynosi powyżej 100C. Po zakończeniu tynkowania przychodzi czas na zabudowę lekką i szpachlowanie. Podwieszanie sufitów jest obecnie bardzo często formą wykończenia, ponieważ pozwala uzyskać nowoczesne oświetlenie i wyjątkowy efekt wizualny. Po szpachlowaniu zabezpiecza się powierzchnie przeznaczone do malowania poprzez gruntowanie, co chroni je przed odparzaniem i wzmacnia podłoże. Kolejny etap to malowanie oraz prace glazurnicze. Po zakończeniu malowania i przygotowania podłogi w domu, przychodzi czas na urządzenie domu według własnego gustu i uznania.