Wiadomości

  • 9 marca 2020
  • 10 marca 2020
  • wyświetleń: 17069

Kolejne przypadki koronawirusa na Śląsku. Tym razem w Cieszynie

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o kolejnych przypadkach zarażenia koronawirusem - jedna osoba w Warszawie i dwie w Cieszynie. W Polsce obecnie jest 20 potwierdzonych przypadków

Loading...


Pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w naszym województwie został ujawniony w niedzielę, 8 marca. Mężczyzna - mieszkaniec Rybnika - wrócił tydzień temu z nart z terenów północnych Włoch. Do domu przyjechał zorganizowanym autokarem, na pokładzie którego łącznie znajdowało się 33 pasażerów i 3 osoby obsługi. - Do wszystkich w ciągu zaledwie kilku godzin dotarli powiatowi inspektorzy sanitarni. 23 mieszkańców naszego województwa trafiło do kwarantanny domowej pod ścisłym nadzorem sanitarnym powiatowych inspektorów z: Gliwic, Rybnika, Tychów, Jaworzna, Chorzowa, Bytomia i Cieszyna. Pozostali również przebywają w kwarantannie w swoich miejscach zamieszkania, a chodzi o województwa: mazowieckie, dolnośląskie, lubelskie i opolskie. Żaden z tych pasażerów nie wykazuje symptomów chorobowych - przekazała wojewódzka inspektor sanitarna Urszula Mendera-Bożek.

- Wszystkie służby bardzo sprawnie i szybko dotarły do osób z autobusu, gwarantując znacznie większe bezpieczeństwo i nie rozprzestrzenianie się wirusa - podkreślał wojewoda Jarosław Wieczorek.

- Jestem w stałym kontakcie z wszystkimi oddziałami zakaźnymi w województwie. Na terenie województwa dysponujemy odpowiednią liczbą miejsc. Jesteśmy przygotowani do zagrożenia - zapewnił wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych Włodzimierz Mazur.

W dobrym stanie jest także pacjentka w sile wieku, która była w kwarantannie i trafiła także na oddział zakaźny szpitala w Raciborzu. Pobrane od niej próbki wykazały w niedzielę, 8 marca późnym popołudniem wynik dodatni. Służby sanitarno - epidemiologiczne poddały kwarantannie osoby, z którymi kobieta miała kontakt.W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia podało, że zostało potwierdzonych pięć nowych przypadków koronawirusa. Natomiast we wtorek, 10 marca prof. Łukasz Szumowski poinformował o kolejnych chorych - jedna osoba w Warszawie i dwie w Cieszynie. W sumie w Polsce do tej pory mamy 20 pozytywnych wyników badań.

Minister zdrowia zaapelował, by osoby starsze szczególnie uważały na siebie i unikały zgromadzeń publicznych.Warto dodać, że 10 marca podjęto decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że rząd wprowadza środki ostrożności, które mają na celu zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa i ograniczać jego skutki społeczne. - Koronawirus to realne i globalne zagrożenie. WHO proponuje podjęcie radykalnych działań, ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa. W poczuciu odpowiedzialności wolimy zapobiegać niż leczyć - podsumował.

Apel Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z występowaniem koronawirusa w PolsceW związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, w trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne, apelujemy o przestrzegania zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej i stosowania się do wytycznych służb sanitarnych w zakresie kwarantanny i zasad higieny.

Rekomendujemy unikanie uczestniczenia w imprezach masowych oraz zaniechania podróży, zwłaszcza do krajów o wysokim ryzyku zakażenia się koronawirusem.

Koronawirus jest podatny na rozpuszczalniki lipidów, co oznacza, że dokładne, co najmniej 30 sekundowe mycie rąk wodą ze zwykłym mydłem lub detergentem, jest kluczowe, by ograniczyć rozprzestrzeniania się koronawirusa.

W przypadku gorszego samopoczucia, zwłaszcza gorączki i innych objawów grypopodobnych, zachęcamy do powstrzymania się od wychodzenia z domu i spotkań z innymi osobami.

Apelujemy o korzystanie wyłącznie ze sprawdzonych źródeł informacji o koronawirusie, które znajdziecie Państwo w serwisach instytucji publicznych, na stronach: http://www.gis.gov.pl, gov.pl/koronawirus i dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii NFZ 800-190-590.

Prosimy o otoczenie szczególną opieką osób starszych i innych osób o obniżonej odporności. W szczególności chodzi o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych, a także po prostu rozmowę.

Służby sanitarne i opieka zdrowotna pracują całą dobę i dokładają wszelkich starań, żeby zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne w Polsce.

Apelujemy o racjonalne i odpowiedzialne zachowanie oraz stosowanie się do rekomendacji służb sanitarnych i profesjonalistów medycznych.


mycie rąk, higiena


BM / czecho.pl

źródło: Ministerstwo Zdrowia, Urząd Wojewódzki

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.