czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 12 marca 2020
  • wyświetleń: 2397

Jak założyć firmę transportową?

Materiał partnera:

Chodzi Ci po głowie założenie własnej firmy transportowej? Chcesz pracować na swój rachunek, być niezależnym i decydować o własnym czasie? Sprawdź, jak krok po kroku założyć działalność gospodarczą zajmującą się transportem drogowym towarów.

Zakładanie firmy transportowej

Przepisy prawa związane z zakładaniem działalności gospodarczej są przez cały czas upraszczane, a to wszystko w celu zachęcenia do przedsiębiorczości. Prowadzenie firmy w Polsce nie jest łatwe, ale jeśli konsekwentnie dążysz do celu, może się udać. Oczywiście początki nie będą idealne, ale nikt też nie powiedział, że młodemu przedsiębiorcy od razu wszystko układa się kolorowo. Jeśli początkowe trudności Cię nie przerażają, a własna firma przewozowa wydaje Ci się strzałem w dziesiątkę, to czas urzeczywistnić swoje marzenie.

Rozwój firmy transportowej wymaga przede wszystkim dysponowania odpowiednim kapitałem. Największy wydatek będzie związany z zakupem samochodu dostawczego, ale trzeba się również liczyć z koniecznością posiadania pieniędzy na księgowość, prowadzenie biura (wynajem lub przystosowanie posiadanych pomieszczeń), a także opłatami związanymi z paliwem, przejazdami płatnymi odcinkami dróg, naprawami samochodu, ubezpieczeniami i oczywiście ZUS-em. Przyjmuje się, że na start przedsiębiorca potrzebuje środków pozwalających bez problemu funkcjonować przez 6 miesięcy nawet bez dochodów, ale takim minimum jest kwota wystarczająca na działanie firmy przez 3 miesiące. W przypadku braku gotówki na zakup samochodu można skorzystać z oferty kredytu lub leasingu.

W kwestiach formalnych konieczne jest wypełnienie zgłoszenia do CEIDG i podanie w nim formy działalności i głównego kodu PKD (w tym przypadku będzie to 49.41.Z - transport drogowy towarów). Na wniosku podajemy też wybraną formę opodatkowania (ryczałt ewidencjonowany, zasady ogólne lub podatek liniowy) i wskazujemy biuro zajmujące się księgowością. Rozpoczęcie działalności związanej z transportem wymaga też posiadania certyfikatu kompetencji zawodowych oraz uzyskania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

Po złożeniu wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej należy zgłosić się jako płatnik do ZUS-u (na podstawie druku ZUS ZUA), w terminie określonym jako pierwszy dzień funkcjonowania firmy można już podejmować pierwsze zlecenia.

Gdzie znaleźć zlecenia transportowe?

Własna firma przewozowa generuje wiele wyzwań. Problemem każdej nowo powstałej działalności są przede wszystkim zlecenia transportowe. Można ich szukać na własną rękę w prasie (obecnie rzadkość) lub w internecie, a także przez prywatne kontakty. Jednym ze skuteczniejszych sposobów jest jednak skorzystanie z możliwości, jakie daje giełda transportowa Furgonetka. W serwisie każdego dnia pojawiają się nowe zlecenia przewozowe zarówno krajowe, jak i międzynarodowe. Po założeniu konta na stronie Furgonetka Giełda wystarczy tylko zweryfikować swój firmowy profil, a następnie wyszukiwać zlecenia i odpowiadać na nie, oferując własne warunki przewozów.

Przekonaj się, że zdobywanie nowych zleceń transportowych może być bardzo łatwe. Zarejestruj się w serwisie Furgonetka Giełda.