czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 13 marca 2020
  • wyświetleń: 2338

Gryzoń w domu - jaki będzie dobry dla dziecka?

Materiał partnera:

Najmłodsi bardzo często chcą małego, zwierzęcego przyjaciela, który będzie im towarzyszyć podczas wspólnych zabaw. Jeśli nasze warunki mieszkaniowe nie pozwalają na przygarnięcie kotka czy pieska, warto zastanowić się nad zakupem gryzonia. Jakiego wybrać?

Gryzoń w domu - jaki będzie dobry dla dziecka?


Podczas zakupu gryzonia bardzo często stoimy przed problemem wyboru. Podstawową kwestią o której powinniśmy pamiętać jest to, że żaden zwierzak nie jest zabawką dla dzieci i bez względu na wielkość wymaga od nas opieki i zdyscyplinowania. Wiele gryzoni żyje nawet po kilkanaście lat - warto również to wziąć pod uwagę. Oczywiście posiadanie w domu zwierzęcego kompana to nie tylko obowiązki, ale też przyjemność w postaci codziennej zabawy. Jakiego gryzonia zatem wybrać dla dziecka? Kawia, królik, a może chomik? Przyjrzyjmy się tym zwierzakom domowym.

Kawia - idealna jeśli planujemy zakup kolejnych osobnikówWiele osób decydujących się na zakup zwierzaka domowego dla dziecka od razu wybiera kawię, potocznie znaną jako świnka morska. Jest to ssak z rodziny kawiowatych, naturalnie występujących na terenie Ameryki Południowej. Została udomowiona jeszcze w czasach prekolumbijskich przez rdzennych mieszkańców tego kontynentów, a do Europy zawędrowała w XVI wieku. Świnki morskie żyją zazwyczaj około dziesięciu lat, jednak niektóre osobniki poszczególnych ras potrafią towarzyszyć nam nawet 15 lat! Warto wziąć pod uwagę to, że kawia jest aktywna zarówno w dzień, jak i w nocy, a zwierzaki te najlepiej czują się w stadach, więc jeśli planujemy przygarniecie kolejnych osobiników, to świnka morska wydaje się być idealna!

Królik domowy - dobry wybór dla osób odpowiedzialnychKrólik udomowiony został jeszcze za czasów istnienie cesarstwa rzymskiego. Pierwszym narodem, który pokochał te zwierzaki byli Hiszpanie, jednak dopiero w epoce wiktoriańskiej zaobserwowany został wzrost popularności królików w całej Europie. Króliki żyją zazwyczaj około dziesięciu lat, jednak zdarzają się osobniki żyjące dłużej. Decydując się na zakup tego zwierzaka warto pamiętać, że o królika trzeba odpowiednio dbać. Bardzo często mają problemy z trawieniem, dlatego powinniśmy kupować jedynie dedykowaną karmę dla tych zwierząt. Przed zakupem polecamy lekturę poradnika "Jaka powinna być dobra karma dla gryzoni?". Ponadto powinniśmy pamiętać o stałym kontrolowaniu ich uzębienia oraz zachowaniu odpowiedniej higieny w klatce.

Chomiczek - pamiętaj o zakupie odpowiedniej klatkiNajpopularniejszym gatunkiem chomika w naszym kraju jest chomiczek syryjski, ale występują też ich inne rodzaje. Zwierzak ten pochodzi z Azji Mniejszej, gdzie często możemy go spotkać na wolności. Chomiki traktowane są jako pupile domowe od połowy XIX wieku. Zazwyczaj chomiczki żyją od roku do pięciu lat, a w naszym kraju spotkamy gatunek chomika europejskiego na wolności. Decydując się na zakup tego zwierzęcia należy pamiętać o wyborze odpowiedniej klatki, poidełka i innego wyposażenia. Wszystkie produkty wymagane przy hodowli chomiczków i nie tylko w rozsądnych cenach znajdziecie w ofercie zoologicznego sklepu internetowego KrakVet.