czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 20 marca 2020
  • wyświetleń: 2432

Torby plastikowe, papierowe czy materiałowe - sprawdź które są przyjazne dla środowiska

Materiał partnera:

Nasza planeta poddaje nas w ostatnich latach ciężkiej próbie. Niezwykle trudno jest nie traktować tego jako usprawiedliwiony odwet po czerpaniu z niej w sposób nieograniczony zasobów i zarzucaniu jej tonami śmieci. Jako ludzkość przekroczyliśmy w pewnym momencie granicę zdrowego rozsądku. Teraz staramy się nadrobić stracony czas i podejmujemy coraz bardziej świadome decyzje. Dokonując w codziennym życiu wyborów, które są dobre dla otaczającego nas świata, staramy się zadbać o to, by kolejne pokolenia mogły cieszyć się urokami przyrody. W naszej dbałości nie powinniśmy zapominać także o akcesoriach do przechowywania, które codziennie użytkujemy.

Torby papierowe nie bez powodu wypierają plastik.Na początek suche liczby. Plastikową reklamówkę wykorzystujemy przez pół godziny, nim nieuchronnie wyląduje w śmietniku. Niektórzy z nas od zawsze próbowali ograniczyć kumulowane w ten sposób śmieci, próbując wykorzystywać tego typu siatki wielokrotnie. Zazwyczaj kończyło się to dwukrotnym użyciem, po którym z czystym sumieniem wyrzucaliśmy podniszczone opakowanie. Torba papierowa użytkowana jest przez podobny czas (wyjątek stanowią torebki prezentowe, które wykorzystywane są wielokrotnie), w niczym nie jest więc gorsza od plastiku. Zanim jednak postawimy znak równości pomiędzy papierem a plastikiem, warto uświadomić sobie, po jakim czasie torby papierowe ulegają rozkładowi. Po pięciu latach od wyrzucenia możemy być pewni, że nie będzie z nich ani śladu. Dla porównania plastikowa reklamówka rozkłada się 400 lat, przez co produkty tego rodzaju są kumulowane na wysypiskach, nie dając ludzkości żadnego pożytku. Podczas spalania foliowej reklamówki do atmosfery dostają się za to szkodliwe substancje, także i to nie jest więc rozwiązaniem postępującego problemu. To jeszcze nie wszystko. Torebki papierowe można bez najmniejszego problemu wykorzystać do recyklingu. To sprawia, że papierowe torby można uznać za produkt przyjazny dla środowiska, czego nie można powiedzieć o popularnej jeszcze kilka lat temu reklamówce foliowej.


Kiedy torbę papierową warto zastąpić jej materiałowym odpowiednikiem?Producenci toreb papierowych często mają również w ofercie bawełniane worki, plecaki i siatki. Warto skorzystać z tego rozwiązania, jeśli obawiamy się, że papierowe torebki nie wytrzymają obciążenia, jakiemu chcemy poddać opakowanie. Trudno także oczekiwać, by ludzie udający się do pracy lub szkoły nosili swoje podręczne drobiazgi w torbach papierowych wielorazowego użytku. Torby papierowe od producenta przydadzą się nam co prawda do zapakowania śniadania, jednak w żaden sposób nie zastąpią materiałowych gadżetów do przechowywania. Materiałowe akcesoria można uznać za równie ekologiczne, co torby papierowe ze względu na to, że tak samo łatwo można poddać je recyklingowi. Dodatkowo dłużej posłużą naszym celom, gdyż jeśli ulegną przerwaniu, można je bez problemu zszyć.

Torby papierowe od producenta mogą się nam przydać na różne sposoby.Torebki papierowe na prezenty wykorzystujemy przy każdej nadarzającej się okazji. Torby papierowe z nadrukiem znalazły zastosowanie w celach prywatnych i biznesowych. Torebki papierowe z nadrukiem możemy także wykorzystać do segregacji znajdujących się w domu przedmiotów, z pełną świadomością, że działamy w ten sposób zgodnie z zasadami ekologii. Tylko od ciebie zależy, jakie zastosowanie znajdziesz dla materiałowych i papierowych toreb w swoim otoczeniu. O ile na każdym kroku unikasz wszechobecnego niegdyś plastiku, masz ogromny wkład w troskę o środowisko i budowanie zdrowego świata na przyszłość.