Wiadomości

  • 1 kwietnia 2020
  • wyświetleń: 2666

Koleje Śląskie zabezpieczają pociągi powłoką antywirusową

Nawet o 99 procent mniej zanieczyszczeń dzięki testowanej przez Koleje Śląskie specjalnej powłoce opartej na działaniu dwutlenku tytanu. Pierwsze wyniki badań tej innowacyjnej technologii czyszczenia składów przyniosły zadowalające rezultaty.

Koleje Śląskie zabezpieczają pociągi powłoką antywirusową
Koleje Śląskie zabezpieczają pociągi powłoką antywirusową · fot. Koleje Śląskie


Podczas testów analizowane były różne elementy pojazdu, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które są najczęściej dotykane przez dużą liczbę osób. W przypadku uchwytów rurowych osiągnięto blisko 99 procentową redukcję zanieczyszczeń. Równie dobry wynik został odnotowany w przypadku zadajnika jazdy w kabinie maszynisty (99,4%) - powłoka powinna chronić nie tylko podróżnych, ale także pracowników.

Z uwagi na pozytywne wyniki pierwszych testów, spółka Koleje Śląskie zdecydowała się na rozszerzenie prowadzonych badań - w związku z tym powłoką dwutlenku tytanu zabezpieczone zostaną też powierzchnie wybranych biletomatów.

Jak dokładnie działa taka powłoka i co daje podróżnym Kolei Śląskich?

- Przede wszystkim zwiększa ich bezpieczeństwo i chroni zdrowie. I to nie tylko w obecnych czasach zagrożenia epidemicznego, ale również w przyszłości - jej trwałość wynosi co najmniej rok. Aktywna powłoka działa na zasadzie zjawiska fotokatalizy, tworząc powierzchnię wolną od mikroorganizmów chorobotwórczych - bakterie, grzyby oraz wirusy są dezintegrowane. Do tej pory ta innowacyjna technologia była wykorzystywane w placówkach o podwyższonych potrzebach higienicznych, jak np. w szpitalach czy zakładach produkujących żywność. Co ciekawe, testowana powłoka oczyszcza także masy powietrza, które się o nią ocierają, eliminując tym samym mikroby zawieszone w powietrzu - informuje spółka Koleje Śląskie.

Pod kątem bezpieczeństwa powłoka Titansolid została przebadana przez Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy (CIOP PIB).

BM / czecho.pl

źródło: Koleje Śląskie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj