czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

 • 1 kwietnia 2020
 • wyświetleń: 1199

Czy można samodzielnie sprawdzić zdolność kredytową?

Materiał partnera:

Zdolność kredytowa to, najprościej mówiąc, możliwości finansowe, a dokładniej - zdolność do terminowego spłacania zaciągniętych zobowiązań. W przypadku firm pożyczkowych analiza zdolności kredytowej ma drugorzędne znaczenie, a proces udzielenia pożyczki trwa zazwyczaj godzinę. Dlatego też szybkie pożyczki online cieszą się tak dużą popularnością.

Czy można samodzielnie sprawdzić zdolność kredytową?


Zdolność kredytowa największe znaczenie ma dla banków. Banki bardzo niechętnie podejmują ryzyko, dlatego zawsze przed udzieleniem kredytu, muszą się upewnić, że klient będzie w stanie ten kredyt spłacać. W tym celu bank ocenia sytuację finansową klienta i stopień ryzyka, z jakim wiąże się udzielenie mu finansowania. Dlatego, jeśli planujesz wziąć kredyt lub pożyczkę, przed złożeniem wniosku, sprawdź swoją zdolność kredytową.

Weryfikacja zdolności kredytowej przez bankSamodzielna ocena zdolności kredytowej jest bardzo pomocna, ale nie daje pewności, że uzyskasz wymarzone finansowanie. Każdy bank ma swój własny model idealnego kredytobiorcy i kieruje się swoimi własnymi wytycznymi. Analiza zdolności kredytowej, którą przeprowadza bank, jest zazwyczaj długa i bardzo złożona, gdyż obejmuje wiele czynników.

Bank dokonuje analizy ilościowej, która polega na zapoznaniu się z sytuacją finansową klienta, porównując jego miesięczne zarobki względem wydatków. Najczęściej brane są pod uwagę:

 • wysokość dochodów,
 • miesięczne koszty utrzymania,
 • aktywne zobowiązania finansowe.


Analiza jakościowa pozwala określić, jak klient będzie wywiązywał się ze spłaty kredytu. Bank zwraca wówczas uwagę na:

 • wiek,
 • stan cywilny,
 • ilość osób na utrzymaniu,
 • sytuacja zawodowa (staż pracy, zawód, forma zatrudnienia),
 • historia kredytowa.


Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?Jeśli chcesz ocenić swoje możliwości i szanse na uzyskanie kredytu, możesz sprawdzić swoją zdolność kredytową online. Na stronach internetowych znajdziesz specjalne kalkulatory, które wyliczą ją szybko i sprawnie. Ponadto znajdą odpowiednią dla Ciebie ofertę kredytową, dopasowaną do Twoich możliwości. Wystarczy udzielić tylko kilku informacji, aby poznać maksymalną kwotę kredytu, którą możesz uzyskać. Jakie informacje należy podać?

 • preferowany okres spłaty,
 • oprocentowanie i rodzaj rat,
 • informacji na temat aktywnych zobowiązań, wysokości limitów na kartach kredytowych i wysokości stałych opłat,
 • wysokość zarobków,
 • liczba osób na utrzymaniu.


Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową w banku?Kolejnym sposobem na określenie zdolności kredytowej jest skorzystanie z pomocy pracownika banku, który przeanalizuje Twoją sytuację i oceni Twoje możliwości kredytowe. Trzeba jednak pamiętać, że każdy bank określa zdolność kredytową klienta według własnych algorytmów. Może się więc zdarzyć, że otrzymasz decyzję odmowną w jednym banku, gdyż uzna on, że nie masz zdolności kredytowej, a inny określi Twoje możliwości finansowe, jako wystarczające. Dlatego odmowa w jednym banku, wcale nie oznacza odmowy w innych.

W czym może pomóc raport BIK?Bank weryfikując Twój wniosek o kredyt, sprawdzi informacje, które gromadzą na Twój temat bazy dłużników. Jedną z najważniejszych baz jest Biuro Informacji Kredytowej. Raport z bazy BIK możesz również pobrać samodzielnie. Raz na 6 miesięcy możesz za darmo wygenerować swoje zestawienie. Znajdziesz tam wszystkie informacje o Twoich obecnych i wcześniejszych zobowiązaniach - raty kredytów i pożyczek, informacje dotyczące ich spłaty, zobowiązania spłacone terminowo, występujące opóźnienia, wszczęte postępowania windykacyjne, niespłacone długi. Informacje zawarte w BIK wpływają zarówno na historię, jak i zdolność kredytową. Warto więc dbać, aby zapisy były pozytywne.

Zawsze, kiedy składasz wniosek o kredyt, bank wysyła zapytanie do BIK. Jeśli w krótkim czasie złożysz wniosek do kilku banków, Twoja zdolność kredytowa zmaleje. Ponadto informacje zawarte w BIK mają wpływ na decyzję banku. Jeśli widnieją tam zaległości, opóźnienia w spłacie rat, czy egzekucje komornicze, bank raczej nie będzie ryzykował i nie udzieli Ci kredytu.

Osoby młode, które nie zaciągały jeszcze żadnych kredytów i mają czystą historię kredytową, też nie mają lekko. W takiej sytuacji bank nie wie, czego może się po takiej osobie spodziewać. Najbardziej pożądane są informacje pozytywne, które budzą zaufanie i przedstawiają klienta jako osobę rzetelną.

Więcej informacji znajdziesz na https://www.splatachwilowek.pl/czy-wiesz-ze/jak-sprawdzic-zdolnosc-kredytowa/