czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 2 kwietnia 2020
  • wyświetleń: 4354

"Aglomeracja Beskidzka" nawołuje do przesunięcia wyborów

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Wybory prezydenckie 2020" podaj

Kolejne organizacje samorządowe nawołują do przesunięcia wyborów prezydenckich, które mają odbyć się w maju. Tym razem stosowne pismo wystosowało stowarzyszenie "Aglomeracja Beskidzka". Podpisał je przewodniczący stowarzyszenia, Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej.

Reklama

Pełne stanowisko Członków Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Subregionu Południowego Województwa Śląskiego w sprawie wyborów prezydenckich

Jako samorządy subregionu południowego województwa śląskiego, zrzeszone w ramach Stowarzyszenia AGLOMERACJA BESKIDZKA, w świetle przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz. U. poz. 522) apelujemy o przesunięcie terminu wyborów prezydenckich zaplanowanych na 10 maja br.

Znaczna część odpowiedzialności za zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa w warunkach panującej epidemii spoczywa na samorządach. Tymczasem przeprowadzenie wyborów prezydenckich w ustalonym terminie nie pozwoliłoby samorządom zagwarantować swoim mieszkańcom bezpiecznego w nich udziału. Przykład Francji, gdzie mimo epidemii zdecydowano się na zorganizowanie wyborów, pokazuje jak groźne dla zdrowia i życia obywateli może być uczestnictwo w głosowaniu.

Aby wybory prezydenckie mogły stać się prawdziwym świętem demokracji powinny być przeprowadzone nie tylko z zachowaniem wszelkich możliwych środków bezpieczeństwa, ale także z zachowaniem zasad powszechności i równości. Majowy termin wyborów nie pozwoli dotrzymać żadnego z tych kryteriów. Dlatego z niepokojem odbieramy brak działań zmierzających do zmiany tej daty.

Niezależnie od rozwoju sytuacji trudno sobie wyobrazić, że w ciągu miesiąca sytuacja w kraju zmieni się na tyle, że będzie można zapewnić obywatelom bezpieczne warunki głosowania. W lokalach wyborczych gromadzi się często wiele osób, co znacznie zwiększy ryzyko zakażenia. Z realnym zagrożeniem zdrowia, a nawet życia będzie się także w takich warunkach wiązać praca członków komisji wyborczych. Może to w ogóle uniemożliwić ich skompletowanie.

Obecnie uwaga obywateli jest skupiona na rozprzestrzenianiu się pandemii i jej konsekwencjach dla nich i całego społeczeństwa. Trudno więc oczekiwać powszechnego zainteresowania polityką i wyborami, tym bardziej, że przekaz jest zdominowany przez informacje o sytuacji epidemiologicznej. Należy zatem spodziewać się bardzo niskiej frekwencji.

W obawie o bezpieczeństwo mieszkańców oraz ze względu na brak gwarancji powszechności, równości i wiarygodności wyboru dokonanego w okresie powszechnej epidemii jako Członkowie Stowarzyszenia zrzeszającego wszystkie samorządy subregionu południowego województwa śląskiego wnioskujemy o podjęcie środków prawnych pozwalających na przełożenie terminu wyborów prezydenckich.”

Przewodniczący Stowarzyszenia
Jarosław Klimaszewski

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Wybory prezydenckie 2020

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Wybory prezydenckie 2020" podaj