czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 8 kwietnia 2020
  • wyświetleń: 1941

Rośnie liczba pożarów traw w gminie Czechowice-Dziedzice

Sucha i słoneczna aura sprzyja procederowi wypalania traw i nieużytków. Minionej dobry strażacy wyjeżdżali dwukrotnie do pożarów suchych traw. Paliło się w Czechowicach-Dziedzicach i Szczyrku.

Reklama

Zagrożenie dla ludzi i przyrody, utrata dopłat bezpośrednich przez rolników oraz angażowanie sił straży pożarnej, której pomoc może być potrzebna w innych sytuacjach - to główne niebezpieczeństwa wynikające z wypalania traw.

Przełom zimy i wiosny to okres, kiedy wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków rolnych. W Polsce w 2019 roku odnotowano 153 520 pożarów, wśród których były 55 912 pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych, co stanowiło ok 36,4% wszystkich pożarów w Polsce. W tych zdarzeniach straciło życie 10 osób. Szacowane straty w wyniku pożarów traw, w 2019 roku, to 40 974 800 złotych.

Wypalanie traw wyjaławia glebę. Ziemia na "wypaleniskach" wbrew temu, co sądzą zwolennicy wypalania traw staje się jałowa. Ogień hamuje asymilację azotu z powietrza oraz proces gnicia pozostałości roślinnych, które tworzą urodzajną warstwę gleby.

Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej od marca br. odnotowała już 71 pożarów suchych traw i zarośli (dla porównania w tym samym czasie w 2019r. były 64 pożary). Najwięcej interwencji odnotowano w Bielsku-Białej, Buczkowicach oraz Czechowicach-Dziedzicach. Ogółem w działania te było zaangażowanych 130 zastępów straży pożarnej (blisko 700 strażaków). Najczęstszą przyczyną tego typu zdarzeń są podpalenia wynikające ze "świadomego" wypalania pozostałości roślinnych. Jest to niedozwolone, a przede wszystkim groźne.

Tym bardziej, że wypalanie często wymyka się spod kontroli. Sucha trawa szybko się zaczyna palić, wiatr goni ogień w kierunku gospodarstw. O tragedię wtedy nietrudno. Ogień dosięga do zabudowań, a dymy pożarowe powodują zasłabnięcia osób gaszących. Palą się domy, giną ludzie i zwierzęta.

mp / czecho.pl

źródło: straż bielsko

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.