czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

 • 14 kwietnia 2020
 • wyświetleń: 4098

Plastry antykoncepcyjne - Jak działają? Jak je stosować?

Materiał partnera:

Plastry są bardzo skuteczną metodą antykoncepcji. Wskaźnik Pearla udowadnia, że jeśli stosujemy je tak jak zaleca producent to mieści się on w przedziale 0,59-0,99. Jeśli stosujemy prawidłowo produkt, możliwość zajścia w ciążę zmniejsza się.

Plastry antykoncepcyjne - Jak działają? Jak je stosować?


Jak stosować?Stosowanie tej metody antykoncepcji jest bardzo łatwe i wygodne. Plaster przyklejamy raz na tydzień a hormony w nim zawarte same przedostają się do krwioobiegu przez skórę. Na obszar skóry gdzie naklejamy plaster nie należy nakładać rożnego rodzaju balsamów lub olejków. Plaster został stworzony w taki sposób, aby nie musieć się ograniczać. Można swobodnie udać się na basem, brać kąpiele, wychodzić na słońce a plaster nie przestanie wydzielać hormonów i nie odklei się. Dzięki ten metodzie unikniesz wielu dolegliwości układu pokarmowego. Ponadto jeśli u użytkowniczki plastra występują wymioty lub biegunka nie zmniejsza się wtedy skuteczność antykoncepcji.

Czy wszyscy mogą stosować plastry antykoncepcyjne? Osoby po 45 roku życia nie mogą stosować tego rodzaju antykoncepcji

Przeciwwskazania do stosowania plastrów:

 • otyłość
 • palenie papierosów
 • cukrzyca
 • choroba wieńcowa
 • nadciśnienie tętnicze


Jeśli kobieta zmieni przerzuci się z tabletek antykoncepcyjnych na plastry mogą wystąpić skutki uboczne takie jak:

 • bóle głowy
 • nudności
 • tkliwość piersi
 • reakcje alergiczne skóry


Wiele kobiet obawia się odklejenia plastra. Zdarza się to bardzo rzadko. Jest to zaledwie 2 % takich przypadków. Gdy zapomnimy o zmianie plastra lub jeśli niespodziewanie się odklei należy przykleić go ponownie w przeciągu maksymalnie 48 godzin.

Wadą plastrów antykoncepcyjnych jest ich cena, ponieważ opakowanie zawierające 3 plastry kosztuje od 40 do 80 zł. Jest to częsty powód rezygnacji z tego typu zabezpieczenia.

Jak działają plastry antykoncepcyjne?Plastry dostarczają do organizmu hormony, które hamują owulację. Są one uwalniane regularnie, dlatego plastry są bardzo bezpieczną i skuteczną formą antykoncepcji. Jeden plaster starcza na tydzień, dlatego dużym plusem jest to, że nie trzeba codziennie pamiętać aby go zmienić tak jak w przypadku zażywania pigułek. Ponadto plastry wyróżniają się również tym, że nie wywołują skutków ubocznych takich jak bóle głowy czy bóle piersi.

Przed nałożeniem plastra należy odpowiednio przygotować pod niego skórę. Oczyścić ja a następnie odtłuścić, żeby plaster się nie odklejał. Plastry można nakleić na ramieniu, brzuchu lub pośladkach. Należy pamiętać, aby nie naklejać ich dwa razy w tym samym miejscu. Aby plaster dobrze przywarł wystarczy przytrzymać go ręką około 30 sekund. Wskaźnik Pearla pokazuje, że jeśli dobrze stosujemy plastry są one bardzo dobrą i skuteczną antykoncepcją. Duży wpływ na ich działanie jest ich prawidłowe przechowywanie. Należy je przechowywać w suchym i ciemnym miejscu. W zbyt niskiej temperaturze lub w zbyt wilgotnym miejscu tracą swoje właściwości.

Czy plastry maja wpływ na nasze zdrowie?Plastry są mniej szkodliwą metodą antykoncepcji niż tabletki. Są wchłaniane przez skórę, więc nie obciążają wątroby. Jeśli zmagamy się z biegunkami lub wymiotami skuteczność plastra nie zmniejsza się tak jak jest to w przypadku tabletek. Ponadto używając plastrów można kontrolować cykl menstruacyjny.

Jeśli po rozpoczęciu stosowania tej metody towarzyszy nam ból brzucha, niestety należy z niej zrezygnować.

Źródło: Plastry Antykoncepcyjne - Medyk Online