czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 20 kwietnia 2020
  • 26 kwietnia 2020
  • wyświetleń: 6989

Podróże z Czechowic-Dziedzic do Krakowa będą krótsze

Prace na szlaku Chełmek - Oświęcim to kolejny etap robót na linii Trzebinia - Oświęcim - Czechowice - Dziedzice. Efektem będą krótsze podróże, między innymi z Czechowic-Dziedzic do Krakowa, oraz dostępniejsze stacje i przystanki. Korzystnie zmienią się warunki przewozu towarów. Inwestycja realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. za około 800 mln zł współfinansowana jest ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Reklama

Modernizacja trasy z Trzebini do Czechowic-Dziedzic skróci podróże
Modernizacja trasy z Trzebini do Czechowic-Dziedzic skróci podróże · fot. PKP PLK


W kwietniu na szlaku Chełmek - Oświęcim wykonawca rozpoczął usuwanie starych torów. To przygotowanie terenu do budowy nowych. Będą także wymienione urządzenia sterowania ruchem kolejowym i sieć trakcyjna. Prace obejmą przebudowę wiaduktów, mostów oraz przejazdów kolejowo-drogowych.

Już na przełomie roku rozpoczął się demontaż starych elementów trasy kolejowej na odcinku Brzeszcze Kopalnia - Czechowice - Dziedzice. Aby roboty przebiegały bez szkód, zabezpieczane są skarpy nasypów z wykorzystaniem tzw. ścianek szczelnych. Prowadzone są równocześnie badania geologiczne. Roboty w terenie poprzedził etap projektowy.

Lepsza kolej w regionie

Dzięki pracom PLK czas przejazdu z Trzebini do Czechowic - Dziedzic skróci się o ok. 30 minut, obecnie wynosi ok.1 godz. i 30 min. Podniesienie standardów podróżowania będzie osiągnięte dzięki przebudowie 10 stacji i przystanków: Chrzanów, Chrzanów Śródmieście, Chełmek Fabryka, Gorzów Chrzanowski, Oświęcim, Brzeszcze, Brzeszcze Jawiszowice, Jawiszowice Jaźnik, Dankowice, Kaniów. Na zmodernizowanych peronach będą nowe wiaty, ławki, tablice informacyjne. Dla osób niedowidzących przewidziano system tzw. ścieżek dotykowych. W Chrzanowie i Oświęcimiu windy ułatwią komunikację wszystkim podróżnym.

Inwestycja między Trzebinią a Oświęcimiem i Czechowicami - Dziedzicami zapewni sprawniejsze i bezpieczniejsze przejazdy pociągów pasażerskich z prędkością 120 km/h, a towarowych - 80 km/h. Dla przewoźników towarowych, będą bardziej atrakcyjne warunki przewozu.

Prace realizowane są z listy Krajowego Programu Kolejowego. Umowę za 303 mln zł netto na zaprojektowanie i wykonanie robót na odcinku Trzebinia - Oświęcim podpisano 2 października 2017 r. Umowę za 495 mln zł netto na zaprojektowanie i wykonanie robót na odcinku Oświęcim - Czechowice - Dziedzice, podpisano 27.08.2019 r. Inwestycje wchodzą w skład projektu: "Prace na linii kolejowej nr 93 Trzebinia - Zebrzydowice", współfinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ 5.1-12). Dofinansowanie unijne wynosi 686 518 646,97 PLN (netto).Zakończenie robót planowane jest w 2021 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują również prace na odcinku Czechowice - Dziedzice - Zabrzeg, w ramach projektu, współfinansowanego przez Unię Europejską z instrumentu CEF. Więcej o tej inwestycji portal czecho.pl pisał tutaj.

Rozkład jazdy

Pociągi kursują wg ogłoszonego rozkładu jazdy. Niektóre składy pociągów POLREGIO mają zastępczą komunikację autobusową między Krzeszowicami a Oświęcimiem. Od 25 maja, w związku z naprawą nasypu na szlaku Trzebinia - Chrzanów, autobusy komunikacji zastępczej zapewnią przejazd na trasie z Krzeszowic do Oświęcimia albo do Chrzanowa. Szczegóły na temat kursowania pociągów dostępne w rozkładzie jazdy stronie internetowej www.portalpasazera.pl, www.rozkład-pkp.pl oraz na stronach przewoźników.

Inwestycja liczbach
Na trasie Trzebinia - Czechowice - Dziedzice prace obejmują:
  • 10 stacji i przystanków
  • 29 wiaduktów
  • 17 przejazdów kolejowo-drogowych
  • 45 km linii kolejowej
  • 135 rozjazdów

mp / czecho.pl

źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.