Wiadomości

  • 22 kwietnia 2020
  • wyświetleń: 10067

[FOTO] Rozbiegnięcie silnika ciężarówki na DK-1 i pożar oleju

W nocy z wtorku na środę do straży pożarnej wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodu ciężarowego na 594 kilometrze drogi krajowej nr 1 (to okolice skrzyżowania z ulicą Mazańcowicką w Czechowicach-Dziedzicach). Interweniowały cztery zastępy. Sytuację udało się szybko opanować.

Rozbiegnięcie silnika i pożar na krajowej jedynce - 22.04.2020 · fot. OSP ,,Czechowice'' w Czechowicach - Dziedzicach


Okazało się, że w ciągniku siodłowym marki MAN, doszło do tzw. rozbiegnięcia silnika (silnika Diesel’a po samozapłonie oleju silnikowego powstaje w wyniku przedostawania się oleju silnikowego przez uszkodzoną turbosprężarkę. Nieszczelność turbosprężarki pozwala przedostać się olejowi silnikowemu do sprężarki, gdzie zostaje podany wraz z powietrzem do komory spalania). Kierowcy udało się unieruchomić wkręcony na pełne obroty silnik. Jednak olej wyrzucony na układ wydechowy zaczął się palić.

Szofer rozpoczął gaszenie z pomocą gaśnicy samochodowej. Po chwili dołączyli inni przejeżdżający w pobliżu kierowcy. Być może dzięki temu udało się uniknąć całkowitego spalenia wartego kilkaset tysięcy złotych ciągnika. Strażacy dogasili pożar, a następnie wspólnie ze służbą drogową uprzątnęli jezdnię.

W czasie trwania akcji gaśniczej droga w stronę Bielska-Białej była nieprzejezdna. Później udrożniono jeden pas ruchu. Uszkodzona ciężarówka została odholowana przez pomoc drogową. Utrudnienia trwały łącznie kilka godzin.

sid / czecho.pl

źródło: OSP Czechowice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.