czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 23 kwietnia 2020
  • 26 kwietnia 2020
  • wyświetleń: 6342

Czytajmy czechowickich autorów

Na czwartek, 23 kwietnia przypadał Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji zebraliśmy tytuły pisarzy z Czechowic-Dziedzic.

Reklama

W 2018 roku na rynku wydawniczym ukazała się książka "Nie próbuj" autorstwa Mateusza Wróbla, pochodzącego z Czechowic-Dziedzic. O czym opowiada książka? - Atmosfera w Mieście Kata jest duszna jak za dawnych lat. Środowisko tamtejszej bohemy przesycone jest melancholią i poczuciem kresu egzystencji. Młody pisarz Ignacy wraca do miasta po śmierci swojej żony, oddając się przyjemności alkoholowego zatracenia i samotności. Po pewnym czasie poznaje młodego studenta prawa, Stacha, który pod wpływem tajemniczego kloszarda radykalizuje się, chcąc dokonać przewrotu politycznego w kraju targanym społeczną frustracją. Wkrótce, porywając za sobą tłumy, okaże się jedną z najniebezpieczniejszych osób w państwie. Stach, kierowany romantycznymi pobudkami, stwierdza, że w kraju potrzebna jest bezwzględna rewolucja, która... wymaga ofiar. Zaczyna wcielać w życie swój obłąkańczy plan... - czytamy w jej opisie. O książce Mateusza Wróbla pisaliśmy tutaj.

powieść nie próbuj


Wydaniem trzech książek może pochwalić inny czechowiczanin: Mateusz Pietrzak. Od 2015 roku wydał trzy pozycje: "Bożą kompanię", "Blogobojni, czyli o nowych mediach w Kosciele" oraz "Myśli Bożego komandosa". - Co jest twoją pasją, jakie masz hobby, co cię kręci? Mateusz jest zakręcony na punkcie Boga i kocha Go cały sercem. Przeczytaj i wnieś w swoje życie nową jakość. Stań w prawdzie, realizuj się i kochaj Boga ponad wszystko - ta książka pokazuje, że można! I to jak! - powiedział o ostatniej z pozycji Mateusz Banaszkiewicz, aktor Kabaretu Młodych Panów. O książkach Pietrzaka pisaliśmy w 2015 oraz 2018 roku.

myśli bożego komandosa, książka, okładka
fot. Wydawnictwo ESPE
Boża kompania
fot. arch.M.Pietrzak


Bardzo ciekawymi książkami o historii Czechowic-Dziedzic może pochwalić się Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic. Wśród nich jest "Pamiętnik Legionisty". Książka ta jest hołdem złożonym przez członków Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic mieszkańcom Czechowic, Dziedzic i okolicznych miejscowości, którzy wzięli udział w czynie niepodległościowym Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. Ponadto z inicjatywy towarzystwa wydanych zostało kilkanaście innych książek, o których więcej możemy przeczytać tutaj.

ups / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.