czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 24 kwietnia 2020
  • wyświetleń: 2689

Powiatowe spotkanie burmistrzów i wójtów za nami

W czwartek, 23 kwietnia odbyło się spotkanie burmistrzów i wójtów Powiatu Bielskiego, w którym udział wziął Marian Błachut, włodarz Czechowic-Dziedzic. Samorządowcy przez internet rozmawiali o wyzwaniach miast i wsi w dobie pandemii koronawirusa. To już drugi konwent polityków z regionu w obecnej sytuacji epidemii. O spotkaniu na swoim Facebooku poinformował wójt Jaworza, Radosław Ostałkiewicz.

Reklama

Konwent wójtów i burmistrzów Powiatu Bielskiego
Konwent wójtów i burmistrzów Powiatu Bielskiego · fot. Radosław Ostałkiewicz


W czwartek odbył się Konwent burmistrzów, wójtów i starosty Powiatu Bielskiego w trybie zdalnym, w którym wspólnie wzięli udział Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic, wójt Jaworza Radosław Ostałkiewicz oraz wójtowie: Bestwiny - Artur Beniowski, Buczkowic - Józef Caputa, Jasienicy - Janusz Pierzyna, Kóz - Jacek Kaliński, Porąbki - Paweł Zemanek i Wilkowic - Janusz Zemanek, a także burmistrzowie: Szczyrku - Antoni Byrdy i Wilamowic - Marian Trela, a także starosta Powiatu Bielskiego - Andrzej Płonka.

- Za nami rzeczowa dyskusja na temat samorządowych wyzwań stojących przed nami w związku z pandemią koronawirusa, a także w okresie późniejszym. Na tapecie stanęły m.in. kwestie gospodarki odpadami (łączyliśmy się z przedstawicielem ZGO w Bielsku-Białej), problem organizacji imprez kulturalnych i sportowych oraz szeroko pojętej turystyki, w tym współpracy z organizacjami pozarządowymi (tutaj rozmawialiśmy, co zrobić z podpisanymi umowami o dofinansowanie zadań publicznych). Poza tym poruszaliśmy temat organizacji wyborów (w tym wyborów korespondencyjnych), a także finansowanie najważniejszych usług publicznych, tj. transportu zbiorowego czy odbioru śmieci. Istotnym tematem był także stan finansów publicznych naszych samorządów oraz rysujące się na horyzoncie ubytki dochodów. Ważnym punktem rozmowy były także działania w zakresie oświaty, tj. funkcjonowania szkół i przedszkoli oraz organizacji pracy urzędów i innych instytucji publicznych - napisał na swoim Facebooku Radosław Ostałkiewicz, wójt Jaworza.

W przyszły poniedziałek samorządowcy będą kontynuować konwent, podczas którego chcą poruszyć jeszcze więcej tematów, a także szerzej porozmawiać o sytuacji Komunikacji Beskidzkiej/PKS w Bielsku-Białej SA, w związku ze znacznym spadkiem przychodów, spowodowanych mniejszym zainteresowaniem z usług przewozowych. Niemniej jednak zapewnienie transportu zbiorowego i połączeń z miastem jest naszym ustawowym zadaniem nawet w okresie zagrożenia epidemicznego.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.