Wiadomości

  • 22 kwietnia 2020
  • 25 kwietnia 2020
  • wyświetleń: 4481

Lokalna firma pomaga gasić pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego

W środę, 22 kwietnia około godziny 11:30 z Bielska-Białej wystartował śmigłowiec Eurocopter AS350. Maszyna należąca do bielskiej firmy Helipoland pomoga w gaszeniu groźnego pożaru Biebrzańskiego Parku Narodowego. Spłonęło już ponad 6000 hektarów.Firma Helipoland z Bielska-Białej odpowiedziała na prośbę o pomoc. W rejon zagrożony został wysłany śmigłowiec Airbus AS350 przystosowany do gaszenia pożarów. Helikopter dotarł na miejsce w środę krótko po godzinie 15:00. Pilot po odprawie natychmiast przystąpił do działań gaśniczych z powietrza. Drogą lądową wyruszył samochód wsparcia technicznego, który przetransportował ponad 2000 litrów specjalnego paliwa JET-A1 (paliwo lotnicze do silników turbinowych).

Akcja gaśnicza w Biebrzańskim Parku Narodowym - 23.04.2020 · fot. Bielskie Drogi / Helipoland.com


Kolejnym krokiem było wysłanie śmigłowca Robinson R44 z dodatkowym sprzętem, częściami zamiennymi do AS350 i rzeczami osobistymi pracowników. Część z nich nawet nie zdążyła się spakować, a działania mogą potrwać min. kilka dni. Śmigłowcem poleciał także nasz redakcyjny kolega, który miał możliwość na własne oczy zobaczyć skalę pożaru i udokumentować prowadzone działania gaśnicze.

Loading...

Loading...


Biebrzański Park Narodowy to największy pod względem obszaru park narodowy w Polsce. Jego powierzchnia to 592,2 km² z czego pożarem objęte jest około 10-12% terenu. By uzmysłowić sobie skalę zagrożenia można przyjąć, że płonie obszar wielkością odpowiadający 10.000 boisk piłkarskich.

Loading...


Duży teren, trudna akcja i kończące się środki finansowe.

Tern objęty ogniem to unikalna w skali Europy ostoja ptaków wodno-błotnych, a jednocześnie "ojczyzna" łosi. Fundusze na akcję gaśniczą skończyły się w poniedziałek. Władze parku w środę poprosiły społeczeństwo o wsparcie finansowe.

Przelewów można dokonywać na konto o numerze 31 1130 1059 0017 3397 2620 0016 z tytułem wpłaty "darowizna pożar 2020". Środki zostaną przeznaczone na doposażenie ochotniczych straży pożarnej walczących z pożarem w tłumice, motopompy i paliwo.

Fundacja Siepomaga także zorganizowała zbiórkę. Wpłacone środki zostaną w całości rozdysponowane na potrzeby trwającej akcji gaśniczej, w tym m. in. na użycie śmigłowców. Zbiórka jest dostępna tutaj.

Śmigłowiec Eurocopter AS350 z firmy Helipoland · fot. Bogdan Góral (archiwum)

sid / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.