czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 24 kwietnia 2020
  • 25 kwietnia 2020
  • wyświetleń: 5142

Drzewa znikają z nasypów kolejowych w Zabrzegu

Drzewa znikają z nasypów kolejowych w Zabrzegu - to efekt inwestycji, którą prowadzi obecnie PKP PLK. Sytuacją zaniepokojeni są lokalni aktywiści, a odniósł się do niej również na Facebooku Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic.

Reklama

zabrzeg, nasyp, kolej, pkp plk
Drzewa znikają z nasypów kolejowych w Zabrzegu · fot. Przemysław Kobiela


Dlaczego drzewa znikają z nasypów kolejowych w Zabrzegu? To zaplanowana akcja, ponieważ na linii kolejowej od Czechowic-Dziedzic do Zabrzega powstać ma trzeci tor.

Wycinką drzewa zaniepokojeni są okoliczni mieszkańcy i aktywiści ekologiczni tym bardziej, że obecny czas to okres lęgowy dla ptactwa, w tym siedlisk gatunków prawnie chronionych. Specjalne pismo do czechowickiego Urzędu Miejskiego wysłała fundacja "Mam kota na punkcie psa". W odpowiedzi na apel o interwencję, opublikowanej dzisiaj po południu wiemy, że Urząd Miejski interweniował w tej sprawie bezpośrednio do inwestora, czyli PKP PLK oraz do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach, który w swojej decyzji określił środowiskowe warunki i wymagania korzystania ze środowiska. - Jednocześnie informujemy, że usuwanie drzew prowadzone jest w oparciu o decyzję Wojewody Śląskiego o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej. W tym przypadku nie stosuje się przepisów ustawy o ochronie przyrody w zakresie obowiązku uzyskiwania zezwoleń na usunięcie drzew i krzewów - czytamy w piśmie.

Do sytuacji odniósł się również Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic. Jak sam mówi - samorząd ma związane ręce. - W pełni rozumiem Wasze oburzenie. Sam jestem również poirytowany tą sytuacją i to podwójnie, że to się dzieje teraz i że nic nie możemy w tej sprawie zrobić - napisał burmistrz na Facebooku.

- To, że wycinka drzew prowadzona przez wykonawcę inwestycji realizowanej na zlecenie państwowej spółki PLK, jest na terenie Czechowic-Dziedzic, nie oznacza, że Burmistrz Czechowic - Dziedzic ma jakikolwiek wpływ na realizację tej inwestycji. Taka jest nasza Polska rzeczywistość prawno-formalna. Całość działań jest w kompetencjach podmiotów państwowych-rządowych. Decyzję środowiskową do pozwolenia na realizację inwestycji wydała w 2015 r. RDOŚ w Katowicach - podmiot państwowy, a nie nasz Urząd. Pozwolenie na budowę - wojewoda śląski. Nad prowadzeniem wycinki drzew poza okresem lęgowym, bo tak było w decyzji środowiskowej ma czuwać RDOŚ, przy pomocy ornitologa, a kontrolować prawidłowość może nie Wydział Środowiska naszego Urzędu, a państwowy podmiot - WIOŚ. Zgłosiliśmy dziś ten problem do wykonawcy, do RDOŚ i do WIOŚ, bo tylko tyle mogliśmy zrobić - powiedział samorządowiec.

- Teren inwestycji jest tzw. terenem zamkniętym, wyłączonym spod jurysdykcji gminy, jako, że jest terenem skarbu państwa we władaniu państwowej spółki PKP PLK, tak jak zresztą w całej Polsce jest to teren tzw. "zamknięty". To jest klasyczny przykład tzw. ludzkiej niemocy wobec państwowej wszechmocy. Wyjaśniałem to już wielokrotnie, chociażby podczas wycinki drzew przy ul. Zielonej, że to co nam się wszystkim wydaje oczywiste i normalne, w formalnej i skostniałej rzeczywistości prawnej wygląda zgoła inaczej. To, że nas to oburza i denerwuje, i to oburzenie kierujecie Państwo do mnie i Urzędu, nie może oznaczać jednocześnie, że jesteśmy winni tych zaniedbań. Ja wiem, że tak jest łatwiej i wygodniej, ale to nie znaczy, że to jest sprawiedliwe i zasłużone. Proszę te moje szczere wyjaśnienia przyjąć ze zrozumieniem i domagać się rzetelności działań u tych, którzy za to odpowiadają. Ja nie mogę odpowiadać za wszystko co się dzieje na naszej ziemi, bo nie mam takich uprawnień ani mocy - dodaje Błachut.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.