Wiadomości

  • 27 kwietnia 2020
  • 2 maja 2020
  • wyświetleń: 4523

Pierwsze ekologiczne Solarisy już w PKS Bielsko-Biała

Pierwsze nowe Solarisy Urbino IV CNG dotarły do PKS w Bielsku-Białej. Dostawa pierwszych sztuk - wcześniej, niż zakładano - odbyła się w sobotę, 25 kwietnia. W sumie na podbeskidzkich drogach ma pojawić się 26 pojazdów producenta z Bolechowa pod Poznaniem.

nowe solaris, pks bielsko-biała, komunikacja beskidzka
Nowe Solarisy w barwach Komunikacji Beskidzkiej · fot. Paweł Sadza


Jak przekazał naszemu portalowi regionalny portal komunikacyjny Nowy Mig, przed bielskim PKS jeszcze procesy odbioru ostatecznego, rejestracji, szkoleń eksploatacyjnych i serwisowych a także techniki tankowania CNG. Z tego powodu musimy poczekać jeszcze około miesiąca, aż pierwsze trzynaście sztuk nowych Solarisów wyjedzie na drogi na Podbeskidziu.

Umowę na dostawę 26 fabrycznie nowych, ekologicznych autobusów marki Solaris napędzanych sprężonym gazem ziemnym (CNG) podpisano 3 lipca 2019 roku w siedzibie bielskiego PKS-u.

"Dwunastki" spod znaku jamnika trafią na drogi powiatu bielskiego i nie tylko, w dwóch dostawach. Dostawa pierwszych sztuk Solarisów odbyła się wcześniej, niż planowano - pierwotnie pierwsza z nich, obejmująca 13 sztuk, miała odbyć się w czerwcu. Druga część dostawy zrealizowana zostanie w grudniu. Autobusy klasy "MAXI" o nazwie handlowej Urbino 12 CNG wyposażone w wszelkie udogodnienia dla pasażerów, wycenione zostały przez oferenta na 1 003 000 PLN netto, co daje cenę łączną za popularnie nazywane "garbate jamniki" 32 075 940 PLN brutto.

Mają to być konstrukcje z nadwoziami o długości 12 m, szerokości 2,550 m i wysokie na 3,250 m. Każdy umożliwi podróż 90 pasażerom, w tym 32 osobom na miejscach siedzących. Dostęp na pokład zapewniony będzie przez dwa wejścia w układzie 2-2-0. Pojazdy będą napędzane silnikami gazowymi, które spełniają normę Euro 6 o pojemności 8,8 l i mocy 239 kW. Zostaną one zblokowane z automatycznymi skrzyniami biegów. Przekładnia będzie posiadać oprogramowanie umożliwiające optymalizację zużycia paliwa oraz przełożenia dobrane do warunków komunikacji miejskiej i podmiejskiej.

Pierwsze nowe Solarisy już w PKS Bielsko-Biała - 25.04.2020 · fot. Nowy Mig


Nie zabraknie także systemu detekcji i gaszenia pożaru w komorze silnika. Autobusy będą klimatyzowane z funkcją rozdzielenia pracy osobno na przestrzeń pasażerską i kabinę kierowcy. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji gniazdka z portami USB. Nie zabraknie także monitoringu czuwającego nad bezpieczeństwem pasażerów i kierowców. Trzy zewnętrzne wyświetlacze diodowe o wysokiej rozdzielczości, świecące na biało zadbają o czytelność komunikatów dla pasażerów. W środku znajdą się dwa monitory LCD do prezentacji informacji liniowej. Do tego oczywiście autobusy będą posiadać GPS, darmowy dostęp do Wi-Fi oraz głosowe zapowiadanie przystanków. Autobusy okraszone będą nowym logotypem Komunikacji Beskidzkiej, a kolorystyka ma być niespodzianką.

mp / czecho.pl

źródło: www.nowymig.cba.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PKS Bielsko-Biała / Komunikacja Beskidzka" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

PKS Bielsko-Biała / Komunikacja Beskidzka

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PKS Bielsko-Biała / Komunikacja Beskidzka" podaj