czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 27 kwietnia 2020
  • wyświetleń: 2435

Harcerze z Pszczyny i Czechowic prężnie działają w czasie epidemii

Harcerze z Pszczyny i Czechowic od początku marca działają na rzecz lokalnej społeczności. Rozwożą posiłki i leki, realizują transporty medyczne, uruchomili harcerską szwalnię. Poniżej przedstawiamy sprawozdanie działalności hufców przygotowane przez Annę Mazur z hufca ZHP Czechowice-Dziedzice, zastępcę komendanta I Szczepu Harcerskiego "Północ".

Reklama

Działania harcerzy z Pszczyny i Czechowic-Dziedzic w czasie epidemii - 03-04.2020 · fot. ZHP


Obecna sytuacja zmusiła nas do przeorganizowania swoich przyzwyczajeń oraz planów na najbliższy czas. My, harcerze z czechowickiego Hufca ZHP, nie mogliśmy stać z boku więc ruszyliśmy do działań. W związku z tym, że Hufiec działa na terenach gmin: Czechowice-Dziedzice, Bestwina, Goczałkowice oraz powiatu pszczyńskiego, odpowiadając na bieżące potrzeby lokalnego społeczeństwa, podjęliśmy działania w dwóch kierunkach.

Początkowo nasze działania skupiały się na pomocy osobom starszym w zakupach artykułów spożywczych oraz leków. Wraz z ZHR Czechowice-Dziedzice pomagamy w codziennych czynnościach naszym lokalnym seniorom. Ponadto czechowiccy harcerze podjęli służby w zakresie rozwożenia ciepłych posiłków podopiecznym Ośrodka Pomocy Społecznej. Ponad 100 ciepłych obiadów jest również dostarczanych przez pszczyńskich harcerzy do potrzebujących osób na terenie powiatu.

Działania harcerzy z Pszczyny i Czechowic-Dziedzic w czasie epidemii - 03-04.2020
Działania harcerzy z Pszczyny i Czechowic-Dziedzic w czasie epidemii - 03-04.2020 · fot. ZHP


Harcerski Klub Ratowniczy Pszczyna już początkiem marca wprowadził 24-godzinny dyżur. Zakres działalności Klubu Ratowniczego to między innymi transporty medyczne (międzyszpitalne oraz do poradni), pomoc osobom starszym, transporty leków oraz pomoc doraźną. Ratownicy pod stałą opieką mają aktualnie 10 osób, którym na bieżąco kontrolują stan zdrowia. Wszystkie czynności, które zostały opisane powyżej są wykonywane przez osoby pełnoletnie, które nie mają ku temu przeciwwskazań zdrowotnych.

Drugim działaniem, jakie podjęła nasza harcerska społeczność jest uruchomienie projektu Harcerskiej Szwalni, która skupia około 20 osób szyjących w Czechowicach-Dziedzicach, Ligocie, Bestwinie, Pszczynie oraz Goczałkowicach. Szycia maseczek podjęli się również pracownicy Miejskiego Żłobka w Czechowicach. Wspólnymi siłami udało się nam uszyć ponad 2500 sztuk maseczek, które trafiły między innymi do: Domu Pomocy Społecznej "Złota Jesień" w Czechowicach-Dziedzicach, Straży Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach, Szpitala Powiatowego w Pszczynie, oraz zostały rozdysponowane w bielskich instytucji medycznych poprzez wolontariuszy akcji Bielsko Szyje Maseczki. Szyciem zajmują się nie tylko osoby pełnoletnie, ale również harcerze, a nawet dzielne zuchy, którym nie straszna jest praca na maszynie do szycia.

Działania harcerzy z Pszczyny i Czechowic-Dziedzic w czasie epidemii - 03-04.2020
Działania harcerzy z Pszczyny i Czechowic-Dziedzic w czasie epidemii - 03-04.2020 · fot. ZHP


Jeśli chcielibyście wspomóc działanie Harcerskiej Szwalni, to jest na to kilka sposobów:
  • Dołączenie do osób szyjących maseczki - do tworzenia Harcerskiej Szwalni nie trzeba być osobą pełnoletnią. Wystarczy maszyna do szycia, chęci oraz zaangażowanie. Skontaktuj się z nami, a my wytłumaczymy jak ruszyć w temacie szycia.
  • Przekazanie materiałów, z których możemy uszyć maseczki dla lokalnych instytucji oraz miejsc, które nie są w stanie same zabezpieczyć się w środki ochrony osobistej. Przyjmiemy każdy skrawek bawełny, gumy oraz nici.
  • Wpłacenie datku na zrzutkę, abyśmy mogli zakupić materiały do szycia.
Jednocześnie chcielibyśmy podziękować naszym sojusznikom: firmom, stowarzyszeniom oraz osobom prywatnym, bez których nie moglibyśmy działać na rzecz lokalnej społeczności. Wszystkie działania realizowane przez czechowicki hufiec są udostępniane na facebookowej stronie Hufiec ZHP Czechowice-Dziedzice.

Kontakt:
Komendant Hufca ZHP Czechowice-Dziedzice phm. Marlena Kocur - 502 291 506
Koordynator Harcerskiej Szwalni - pwd. Martyna Czylok 667-927-416

Działajmy w myśl zasady #CzechowiceSobiePomagaja

Anna Mazur-Majewska

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.