czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 5 maja 2020
  • wyświetleń: 1707

W starostwie odbył się kolejny konwent burmistrzów i wójtów

W poniedziałek, 4 maja w starostwie powiatowym miało miejsce kolejne posiedzenie konwentu wójtów i burmistrzów powiatu bielskiego z udziałem starosty Andrzeja Płonki i przewodniczącego Rady Powiatu Jana Borowskiego. W spotkaniu udział wziął również Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic.

W starostwie odbył się kolejny konwent burmistrzów i wójtów
W starostwie odbył się kolejny konwent burmistrzów i wójtów · fot. Powiat Bielski


W spotkaniu udział wzięli także wicestarosta bielski Grzegorz Szetyński i sekretarz powiatu Halina Kopeć.

Rozmawiano o aktualnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa COVID-19 oraz o możliwości otwarcia od środy 6 maja przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego. Wszędzie tam, gdzie jest zapotrzebowanie organ prowadzący może podjąć decyzję o otwarciu przedszkoli, ale zobowiązany jest do uwzględnienia i przestrzegania wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia.

Drugim tematem było możliwość zwolnienia całkowitego lub połowicznego jednostek budżetowych ze składek ZUS-u za marzec, kwiecień i maj w ramach rozwiązań proponowanych w tzw. tarczy antykryzysowej. Zgodnie z ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 zwolnienie z opłacenia 100 proc. należności za dany miesiąc dotyczy płatników składek, którzy we wskazanych w ustawie okresach zgłosili do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych. Ci, którzy zgłosili mniej niż 50, mogą wnioskować o 50 procent zwolnienia.

Poruszono równie problem pomocy dla lokalnych przedsiębiorców, wskazując jednocześnie, że problemy każdej firmy, niezależnie od branży, odbiją się na budżecie gmin przez mniejsze wpływy z CIT i PIT. Epidemia osłabia również kondycję finansową samorządów. Niestety nikt nie mówi o ochronie dochodów samorządowych - podkreślił starosta Andrzej Płonka.

Na kolejne posiedzenie Konwentu zaplanowano szczegółową analizę bieżącej sytuacji w Beskidzkim Związku Powiatowo Gminnym i w spółce PKS S.A.

mp / czecho.pl, źródło: Powiat Bielski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.