czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 18 maja 2020
  • wyświetleń: 1800

Najciekawsze wycieczki poza Kraków - lato 2020

Materiał partnera:

Zastanawiasz się które tereny wokół Krakowa warto zwiedzić latem? Wybór może nie być taki łatwy, gdyż okolica pełna jest zabytkowych miejsc zapewniających niezapomniane wrażenia. Są jednak takie punkty na mapie, których zwyczajnie nie wypada pominąć, szczególnie jeżeli chcemy spędzić dzień poza miastem.

Kopalnia Soli w WieliczceXIII-wieczna kopalnia soli, zabytek światowego dziedzictwa UNESCO i narodowy pomnik historii w jednym. To wyjątkowe miejsce trzeba zobaczyć przynajmniej raz w życiu. Kopalnia w Wieliczce to niezapomniana podróż do podziemnego solnego świata, który przypomina scenerię z bajki Disneya.

Znajdziemy tam 20 solnych komór (w tym przepiękną Kaplicę Św. Kingi ze zjawiskowym żyrandolem), solankowe jezioro, liczne pomniki wyrzeźbione w soli oraz przyrządy kopalne, których używano jeszcze w czasach średniowiecznych. Po zjechaniu ponad 100 pięter zabytkowym szybem, trzeba będzi pokonać jeszcze 800 stopni prowadzących przez wijące się korytarze, wąskie szczeliny i wyrzeźbione przez naturę spektakularne jaskinie.

Wycieczki z Krakowa do Wieliczki cieszą się niezwykłą popularnością wśród turystów z całego świata. Podczas zwiedzania goście prowadzeni są przez profesjonalnego przewodnika dostępnego w różnych językach. Przejazd prywatnym autem zajmuje nie więcej niż 30 minut. Można też dojechać tam pociągiem lub busem z Krakowa, ale trzeba wtedy zadbać o bilet dużo wcześniej - dostępność przewodników może być ograniczona, szczególnie w sezonie letnim.

Linkhouse


Auschwitz-BirkenauMuzeum Auschwitz-Birkenau nie ma sobie równych jeżeli chodzi o wycieczki w okolice Krakowa. Co roku ponad 2 000 000 000 turystów z całego świata przybywa tutaj, aby uczcić pamięć milionów brutalnie zamordowanych osób. Muzeum w Oświęcimiu to oryginalne miejsce byłego nazistowskiego obozu zagłady, największego na terenie okupowanej Polski. Stanowi ono jedno z najważniejszych miejsc na świecie upamiętniających ofiary Holokaustu.

W muzeum znajdują się dwie części: Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. Pierwsza z nich to tzw. obóz macierzysty, w którym znajdowały się bloki administracyjne nazistowskich oficerów oraz liczne bloki więzienne, sale tortur czy brutalnych medycznych eksperymentów. W Birkenau znajdowały się natomiast ogromne komory gazowe oraz krematoria, w których zginęło ponad 1,1 miliona osób.

Oświęcim leży około 70 km od Krakowa i codziennie organizowane są wycieczki do Auschwitz z przewodnikiem, podczas których można zapoznać się ze wstrząsającą historią II wojny światowej. Z uwagi na brutalny charakter niektórych wystaw w muzeum, nie zaleca się zwiedzania tego miejsca z dziećmi poniżej 14 roku życia.

Linkhouse


LanckoronaLanckorona to niezwykle urocza niewielka wieś, która jest idealną odskocznią na weekend z dala od zgiełku miasta. Znana jest przede wszystkim z zabytkowej drewnianej zabudowy rynku, który powstał w drugiej poł. XIX w. Za czasów Kazimierza III Wielkiego był tu nawet królewski zamek, a na rynku co czwartek odbywały się huczne targi. Dziś po zamku pozostały tylko ruiny, a w okolicy ucichł jakikolwiek gwar, co nadaje temu miejscu sielankową i nieco tajemniczą atmosferę, nad którą krąży dumny duch historii.

Oprócz zabytkowej architektury, w Lanckoronie znajduje się kilka galerii sztuki oraz parę kawiarenek, w których można spędzić przyjemne popołudnie. Można też wstąpić do Muzeum im. Antoniego Krajewskiego, w którym prezentowane są obiekty użytku codziennego dawnych mieszkańców wsi oraz eksponaty wydobyte z zamkowych ruin.
Wieś położona jest 40 km od Krakowa i można tam dojechać prywatnym samochodem (parking tuż przy rynku) lub wybrać się w krajobrazową trasę rowerową.

Częstochowa


Częstochowa uważana jest za duchową stolicę kraju nie bez powodu. Każdego roku pojawiają się tu setki tysięcy pielgrzymów i osób chcących odkryć historię tego legendarnego miejsca w Południowej Polsce.
Jednym z najcenniejszych obiektów znajdujących się w Częstochowie jest słynny wizerunek Czarnej Madonny. Zlokalizowany jest on na Jasnej Górze, w klasztorze Ojców Paulinów i codziennie gromadzi się przy nim tłumy wiernych. Uważany jest za święty obraz, który ma cudowną moc objawiającą się od setek lat aż po dziś dzień. Przed Obraz Czarnej Madonny przybywali polscy monarchowie, prosząc Madonnę o powodzenie w najważniejszych bitwach dla historii kraju. Obecnie możemy zwiedzić Jasną Górę z lokalnym przewodnikiem klasztornym i poznać fascynującą historię świętego miejsca.

Częstochowa leży ok 150 km na północny-zachód od Krakowa, a przejazd samochodem osobowym nie powinien zająć więcej niż 2 godziny. Dojeżdżają tam również pociągi, busy oraz organizowane są grupowe lub prywatne wycieczki z transportem z centrum Krakowa.

Linkhouse


Szlak orlich gniazdSzlak Orlich Gniazd to jeden z najbardziej malowniczych szlaków turystycznych w Polsce, na którym znajdziemy 25 unikatowych średniowiecznych zamków i twierdz. Ciągnie się na odcinku 162 km a jego nazwa pochodzi od usytuowania budowli, które niczym gniazda orłów wznoszą się na wysokich klifach. Zamki, które przez setki lat były nie do zdobycia, skutecznie broniły południowych granic państwa, Z biegiem czasu straciły swoją dawną obronną funkcję i zostały opuszczone, a dziś stanowią niezbywalny dowód i dziedzictwo dawnej potęgi Królestwa Polskiego.

Nie trzeba pokonywać całego szlaku, aby nacieszyć się po drodze pięknym krajobrazem Jury krakowsko - częstochowskiej. Najbliżej Krakowa położone są zamki/ruiny w: Pieskowej Skale, Ojcowie, Ogrodzieńcu, Bobolicach i Olsztynie.
Trasę lub jej fragmenty można pokonać pieszo, rowerem lub samochodem. Organizowane są również liczne wycieczki krajobrazowe startujące z Krakowa lub Częstochowy, podczas których można zobaczyć najpiękniejszy fragment Szlaku Orlich Gniazd.

Linkhouse


Wycieczki krajobrazowe z KrakowaZ Krakowa można się także wybrać na przeróżne wycieczki górskimi szlakami, zacisznymi parkami, dolinami, a nawet pustyniami. Warto po drodze do miasta przystanąć po prostu w którejś z okolicznych miejscowości i zahaczyć o jakiś zamek czy górskie schronisko. Oto kilka propozycji miejsc (z odległością z Krakowa), w których możemy odbyć malownicze spacery lub wycieczki rowerowe.

  • Schronisko PTTK w Kudłaczach - 55 km
  • Dolina Karpia - 40 km
  • Dolina Eliaszówki i Klasztor w Czernej - 37 km
  • Opactwo Tynieckie - 15 km
  • Zamek Lipowiec - 45 km
  • Pustynia Błędowska - 50 km
  • Puszcza Niepołomicka - 48 km
  • Dolina Będkowska - 25 km