czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 22 maja 2020
  • 24 maja 2020
  • wyświetleń: 2103

Czechowiczanie dla Przyrody zajmą się budkami lęgowymi w Lasku

Kolejny czyn społeczny na rzecz przyrody Czechowiczan dla Przyrody. Tym razem chodzi o budki lęgowe w Parku Lasek. Jest szansa na uzyskanie zgody Urzędu Miejskiego na powieszenie nowych budek, bo stare są zniszczone. W tej sprawie wypowiedział się Wydział Ochrony Środowiska.

Budki Lęgowe w Parku Lasek są w złym stanie - 05.2020 · fot. Mikołaj Siemaszko


Jak wskazuje Mikołaj Siemaszko, założyciel grupy ekologicznej, który zainteresował się problemem, budki zawieszone na zlecenie Urzędu Miejskiego w Parku Lasek są tam już od około 15 lat, jednak nikt w tym czasie o nie nie dbał i obecnie są w opłakanym stanie. Są tak zniszczone, że zagrażają bezpieczeństwu osób przebywających w parku, jak i samych ptaków, które lęgną się w zdewastowanych budkach. Pan Mikołaj na terenie Parku Lasek znalazł 11 wiszących budek, w tym 4 zamieszkałe przez sikory (bogatkę zwyczajną i modraszkę zwyczajną), kilka pozostałości budek wiszących na drzewie oraz 2 leżące na ziemi.

- Pozostałości starych budek, jak i same budki zostaną ściągnięte pod koniec sezonu lęgowego, ale niestety Urząd Miejski nie planuje zastąpić starych budek nowymi, mimo, że ptaki potrzebują miejsca do lęgu - zauważa pan Mikołaj i dodaje - jest szansa na uzyskanie zgody Urzędu Miejskiego na powieszenie budek lęgowych w ramach akcji społecznej. Chcę przygotować ją tak, aby możliwie maksymalnie przysłużyć się ptakom.

W tej sprawie wypowiedział się Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego:

- Budki lęgowe na terenie Parku Lasek, po upływie kilkunastu lat od ich zainstalowania, faktycznie znajdują się w złym stanie technicznym. Należy je usunąć, co jednak będzie możliwe dopiero po zakończeniu okresu lęgowego ptaków. Celowość zamontowania nowych budek - czy to na zlecenie Urzędu Miejskiego, czy w ramach akcji społecznej proponowanej przez ekologów, zostanie rozważona po uzyskaniu opinii ornitologicznej. Jej przedmiotem będzie zasadność utrzymywania budek w parku, na terenie którego znajduje się starodrzew, będący naturalnym miejscem gniazdowania ptaków, budujących tam gniazda i wykorzystujących dziuple - wyjaśniają pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa.

Magistrat przypomina też, że gmina zakupiła budki dla gatunków ptaków, których gniazdowanie na terenie miasta wymaga przygotowania sztucznych miejsc, z uwagi na brak miejsc naturalnych. Chodzi o jerzyki, dla których zakupiono w tym roku 115 budek lęgowych - w tym pojedynczych i podwójnych. Są one montowane na ścianach bloków mieszkalnych oraz domów prywatnych, jeśli miejsce spełnia wymagania dotyczące gniazdowania jerzyków, a ich właściciele wyrazili taką chęć.

Obecnie pan Mikołaj konsultuje się z ornitologami w sprawie optymalnej ilości budek, ich typu i rozmieszczenia. Jak przyznaje, sam ma wiedzę w tym temacie i w wolnych chwilach wykonuje budki lęgowe dla ptaków, ale chce przygotować się do akcji możliwie najlepiej. Zapowiada, że podejmie się opieki nad budkami - konieczne jest ich czyszczenie po zakończonym okresie lęgowym, naprawianie uszkodzonych sztuk i wymienianie tych, które nie nadają się do naprawy.

Grupa ekologiczna Czechowiczanie dla Przyrody na Facebooku to internetowa przestrzeń do sygnalizowania problemów ekologicznych na terenie gminy Czechowice-Dziedzice. Jej członkowie organizują m.in. zbiórki śmieci.

ar / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.