czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

 • 21 maja 2020
 • wyświetleń: 6102

W kopalni Silesia bez zmian - potwierdzono 2 zakażenia koronawirusem

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj

Nie zmieniła się liczba zakażeń w kopalni PG Silesia w Czechowicach-Dziedzicach - koronawirusa wykryto do tej pory zaledwie u dwóch osób. 22 pracowników poddano kwarantannie - informuje Małgorzata Bajer, dyrektor ds. Komunikacji i PR PG Silesia.

Zakażeni pracownicy nie wymagają hospitalizacji i przebywają w domach. Wydobycie węgla odbywa się normalnie.

Kopalnia jest w stałym kontakcie ze służbami epidemiologicznymi z Bielska-Białej. W piątek 8 maja, sanepid pobrał 105 próbek od pracowników celem przeprowadzenia badań pod kątem zakażenia koronawirusem. Wszystkie okazały się ujemne. - Zarząd kopalni czyni starania, by taką akcję powtórzyć, natomiast o możliwości przeprowadzenia testów każdorazowo decydują służby sanitarne i kopalnia nie ma na to wpływu - tłumaczy rzecznik PG Silesia, Małgorzata Bajer

Niezmiennie zachowane są środki ostrożności wdrożone w marcu, na początku wystąpienia epidemii:

 • W PG Silesia, na bramie głównej, zamontowano system termowizyjnego pomiaru temperatury. Dzięki temu rozwiązaniu wszystkie osoby wchodzące na teren kopalni poddawane są badaniu. Nie ma od niego wyjątku - nawet osoby wjeżdżające na teren kopalni samochodem mają obowiązek przejścia przez główną bramę. Dotyczy to wszystkich pracowników, ale także gości czy firm współpracujących. Osoby z podwyższoną temperaturą nie są wpuszczane na teren kopalni. W takich przypadkach osoby te są zobowiązane postępować zgodnie z zaleceniami najwyższych organów państwowych. Pracownicy ochrony dodatkowo wyposażeni są w tzw. pistolety, czyli termometry mierzące temperaturę bez konieczności bezpośredniego kontaktu z drugą osobą.
 • Na terenie kopalni zainstalowano dozowniki ze środkami odkażającymi i antybakteryjnymi. Mogą z nich korzystać wszyscy pracownicy, a także osoby, które wchodzą na teren kopalni. Dozowniki ustawiono w takich miejscach, by jak największa liczba osób miała do nich dostęp.
 • Wszyscy pracownicy PG Silesia zobowiązani są do używania masek ochronnych na terenie kopalni. Kładziony jest nacisk, by stosować je przede wszystkim w sytuacjach, gdy mamy bezpośredni kontakt z innymi pracownikami (zwłaszcza podczas transportu). Maski te dostępne są dla każdego pracownika i wydawane są na lampowni. To maski jednorazowe oraz wielokrotnego użytku, w których w zależności od zużycia, wymieniane są filtry. Każdy pracownik ma prawo pobrać taką maskę na lampowni okazując dyskietkę.
 • Wydłużony został czas zjazdu pod ziemię i wyjazdu na powierzchnię na 1 zmianie, by zapobiec gromadzeniu się większej liczby ludzi w jednym miejscu. Dzięki temu rozwiązaniu pracownicy mają więcej czasu, by dostać się do miejsca z pracy i z niego wyjechać.
 • Przeprowadzony jest także regularnie proces odkażania łaźni. Usługę tę wykonuje profesjonalna firma zewnętrzna. Ozonowane są również pomieszczenia, w których pracuje załoga oraz brama główna.
 • Regularnie dezynfekowane są miejsca, gdzie gromadzi się większa liczba osób. Są to przede wszystkim takie przestrzenie jak: cechownia, łącznik, lampownia, szyb, podszybie, klatka, sharf, kolejka. Miejsca te są odkażane codziennie.
 • W punktach obsługi pracowników lub stron trzecich, czyli np. w biurach planistek, registraturze, biurze zamontowano płyty ochronne z plexy. Mają one służyć podniesieniu bezpieczeństwa pracowników, którzy wykonując swoje obowiązki na co dzień mają kontakt z wieloma osobami.
 • Częściowo zredukowano liczbę osób korzystających z łaźni hakowej (zielonej). Niemal cały oddział G1 został przeniesiony czasowo do innej łaźni. Dzięki temu natężenie ruchu w łaźni hakowej w godzinach szczytu jest mniejsze.
 • Kampania informacyjna skierowana do pracowników zakrojona jest na szeroką skalę. PG Silesia stara się dotrzeć do załogi zarówno droga mailową, telefoniczną jak i poprzez plakaty rozwieszone na terenie całej kopalni. Również bezpośredni przełożeni są zobowiązani do przekazywania rzetelnych informacji swoim pracownikom.
 • Ograniczane są bezpośrednie spotkania, załodze zaleca się zachowanie odpowiedniej odległości od siebie - oczywiście w miarę możliwości
 • Dodatkowo, w miarę możliwości, w PG Silesia umożliwiono pracę zdalną. Z uwagi na fakt, że PG Silesia jest zakładem produkcyjnym, ciężko o umożliwienie pracy zdalnej całej załodze. Obłożenie w kopalni dostosowano do poziomu niezbędnego do prowadzenia ruchu zakładu górniczego.
 • Również strona społeczna zaangażowała się w walkę o ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa na terenie kopalni. Związki Zawodowe działające przy kopalni zakupiły bawełniane maseczki dla pracowników. Są one wydawane w magazynie.

ar / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj