czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 21 maja 2020
  • wyświetleń: 1868

Obawy i apele śląskich starostów w sprawie matur

O wyznaczenie drugiego terminu dodatkowego egzaminu maturalnego w sierpniu zwrócili się do ministra edukacji narodowej starostowie śląskich powiatów. Takie stanowisko Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego zostało wysłane do Warszawy. Prośba o przebadanie w kierunku SARS-CoV-2 nauczycieli, pracowników szkół i maturzystów poszła z kolei do wojewody śląskiego. Jakie jeszcze wątpliwości i obawy mają samorządowcy?

konwent starostów
Konwent starostów śląskich powiatów odbył się online - 20.05.2020 · fot. powiat bielski


Na pytania samorządowców dotyczące przeprowadzenia matur w czasie pandemii koronawirusa w trybie online odpowiadali przedstawiciele Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie Urszula Bauer, śląska kurator oświaty.

- W każdej szkole ma zostać przygotowana izolatka dla osób, u których stwierdzone zostaną objawy choroby. Nie wiemy, kto i w jaki sposób miałby o tym decydować. Podwyższona temperatura może być przecież efektem stresu i emocji związanych z egzaminem - mówiła Dorota Nikiel z zarządu powiatu bielskiego, odpowiedzialna za oświatę.

Wątpliwości jest zresztą więcej. Propozycje konwentu wynikają z obecnej sytuacji epidemicznej w województwie śląskim i rosnącym lawinowo wskaźnikiem osób zakażonych, wśród których najczęściej są górnicy i członkowie ich rodzin. Tylko w samym powiecie pszczyńskim na kwarantannie przebywa obecnie około tysiąca mieszkańców!

- Jeśli ktoś nie przystąpi do egzaminu w czerwcu, to potem w terminie lipcowym straci cały rok. Nie chcemy dopuścić do takiej sytuacji - mówił starosta Andrzej Płonka, przewodniczący konwentu.

W związku z trudną sytuacją epidemiczną w naszym województwie konwent zwrócił się do wojewody śląskiego. W piśmie jest prośba o sfinansowanie i przeprowadzenie testów w kierunku koronawirusa dla nauczycieli i maturzystów.

Przypomnijmy, że w związku z pandemią koronawirusa egzamin maturalny rozpocznie się w tym roku 8 czerwca i odbędzie się tylko w formie pisemnej. Wyznaczony termin dodatkowy, to 8-14 lipca.

ar / czecho.pl, źródło: Powiat Bielski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.