czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 21 maja 2020
  • wyświetleń: 1258

Kiedy warto iść do psychologa?

Materiał partnera:

Problemy w związku, nieporozumienia rodzinne, zła sytuacja w pracy. Powodów, z którymi możemy skierować się po pomoc do psychologa jest wiele. Często jednak nie wiemy, kiedy wsparcie ze strony bliskich zawodzi, a potrzebna jest już konsultacja ze specjalistą.

Cierpienie umysłu może być równie dotkliwe jak uraz ciała. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wizytę u psychologa, kiedy obciążenie psychiczne jest zbyt duże, żeby poradzić sobie z nim w pojedynkę. Niektóre tematy są z kolei zbyt wrażliwe, żeby szukać wsparcia u przyjaciela czy rodziny.


Znaki, z którymi lepiej zwrócić się do psychologaWiększość z nas musi każdego dnia zmierzyć się ze sporą dawką stresu, obowiązków i kłopotów różnej natury. Jednak niektóre z tych obciążeń mogą być ponad nasze siły. Wtedy pojawiają się oznaki, które jednoznacznie podpowiadają, że najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u specjalisty. O jakie symptomy chodzi?
  • poczucie bezsensu życia - kiedy problemy przytłaczają nas do takiego stopnia, że poddajemy sensowność naszego istnienia, to bardzo poważny znak, że nasz umysł nie radzi sobie z tym, co tłamsi naszą wolę życia. Dlatego kiedy pojawiają się podobne wątpliwości, a wręcz myśli samobójcze, lepiej nie zwlekać z umówieniem wizyty;
  • niezdolność do podejmowania aktywności - objaw częsty dla depresji, choć przy wielu stanach wycieńczenia psychicznego, niechęć do wszelkich form działania jest częsta. Najpierw dotyczy to obowiązków, ale z czasem możemy zrezygnować nawet z przyjemnych aspektów naszego życia, w zamian spędzając całe dnie wpatrując się w sufit. To poważne ostrzeżenie;
  • bezsenność - niemoc zaśnięcia albo bardzo płytki sen to kolejne symptomy problemów ze stresem i problemami psychicznymi. Nasz mózg jest tak obciążony kłopotami, że nawet wieczorem nie potrafimy wyciszyć się i odpocząć we śnie. Innym podobnym znakiem są koszmary;
  • wycofanie się z życia - zbywamy kolejnych znajomych, którzy chcą spędzić z nami czas, powoli wycofujemy się z życia towarzyskiego. To bardzo częsty znak, że potrzebujemy pomocy psychologa. Rezygnujemy z przyjemności, pogrążając się we własnych czarnych myślach.


Gdzie szukać psychologa?Szukanie pomocy tego typu specjalistów wciąż przez wielu z nas uważane jest za wstydliwe i krępujące. Tymczasem naprawdę wiele problemów może pomóc nam rozwiązać psycholog. Katowice, Kraków czy Warszawa - gdziekolwiek mieszkamy, specjaliści są dostępni. Możemy umówić się na spotkanie, porozmawiać na temat naszych problemów. Czasami zwykłe zwierzenie się psychologowi pomaga zrobić pierwszy krok ku poprawie naszej kondycji mentalnej.