czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 21 maja 2020
  • wyświetleń: 737

Czym jest antykoncepcja awaryjna?

Materiał partnera:

Antykoncepcja awaryjna zakłada wzięcie tabletki po stosunku, jeśli zawiodą inne metody antykoncepcji. W społeczeństwie najczęściej słyszy się dwie alternatywne nazwy dla antykoncepcji awaryjnej - tabletka 72 godziny lub tabletka dzień po. W aptekach nabyć można pigułki, których skład opiera się o substancje czynne, takie jak lewonorgestrel lub octan uliprystalu. Sprawdź, kiedy powinno stosować się tę formę antykoncepcji, jak działają tego rodzaju tabletki, ile kosztują oraz jak i gdzie je kupić. 

Kiedy można zastosować antykoncepcję awaryjną?Tabletka dzień po może być wykorzystywana wyłącznie jako antykoncepcja awaryjna, w szczególnych przypadkach, a nie jako antykoncepcja zastępcza. Zastosowanie tego rodzaju pigułki można więc rozważać w sytuacjach, kiedy zawiodą inne, powszechnie stosowane metody antykoncepcji. Do takich sytuacji zalicza się np.:
  • pęknięcie lub zsunięcie się prezerwatywy,
  • pominięcie dwóch dawek tabletek antykoncepcyjnych,
  • zbyt wczesne lub zbyt późne założenie plastra antykoncepcyjnego.


Antykoncepcja awaryjna[1] może być zastosowana również po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia w trakcie dni płodnych, kiedy istnieje ryzyko, iż doszło do zapłodnienia. Tabletkę dzień po podaje się również kobietom, które były ofiarami gwałtu. Środki te są wyjątkowo skuteczne, aczkolwiek nadużywane mogą nieść za sobą poważne, negatywne konsekwencje dla zdrowia kobiety. Należy pamiętać, że jest to lek hormonalny. Lekarze rekomendują, aby tabletkę dzień po stosować maksymalnie raz w ciągu jednego cyklu, aby nie doszło do poważnych zaburzeń w gospodarce hormonalnej organizmu. 

Jak działają tabletki dzień po? Tabletki dzień po działają inaczej w zależności od rodzaju. Jedne z nich, wykorzystujące octan uliprystalu, należy je przyjąć do 120 godzin od stosunku. Ich skład sprawia, że komórka jajowa jest blokowana przez jajniki. Dochodzi również do powstawania zmian w macicy, co utrudnia zagnieżdżenie zarodka. Inne tabletki wykorzystują progesteron, który hamuje owulację, co uniemożliwia rozpoczęcie procesu jajeczkowania. Środki te zmieniają strukturę błony śluzowej macicy i nie dopuszczają do zagnieżdżenia się zarodka. Ten rodzaj tabletek należy przyjąć do 72 godzin od odbytego stosunku płciowego. Warto podkreślić, że pomimo informacji zawartych w ulotkach, środki te najlepiej przyjmować do 24 godzin, wówczas mają one największą skuteczność.

Jakie są koszty antykoncepcji awaryjnej?Ceny tabletek dzień po są bardzo zróżnicowane. Ich cena w głównej mierze zależy od składu. Pigułki zawierające octan uliprystalu zwykle kosztują od 90 do nawet 120 złotych. Drugi rodzaj pigułek to zaś wydatek od 30 do 60 złotych. Przedziały cenowe poszczególnych propozycji również są bardzo różnorodne, dlatego warto przed dokonaniem zakupu sprawdzić oferty kilku różnych aptek.
 

Jak i gdzie kupić tabletkę dzień po?Od 2017 roku tabletki dzień po nie są już dostępne bez recepty. Doszło do tego w wyniku przegłosowania przez Sejm ustawy, która zakłada, że wszystkie leki hormonalne dostępne są wyłącznie na receptę. W tym celu nie trzeba jednak udawać się do ginekologa. Wystarczy umówić się na wizytę do lekarza rodzinnego. Lekarzom przysługuje jednak powołanie się w tej materii na klauzulę sumienia. Panie mogą też skorzystać ze stron internetowych, gdzie po krótkiej konsultacji online można otrzymać e-receptę honorowaną w każdej aptece.


[1] [url=Tableka po, Gdziepolek.pl (Tableka po, Gdziepolek.pl (https://www.gdziepolek.pl/artykuly/tabletka-po-czyli-antykoncepcja-awaryjna)