czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 25 maja 2020
  • wyświetleń: 15854

Nękali upośledzonych mężczyzn. Jednemu z nich kazali wykopać grób

Policjanci zatrzymali 15 i 13-latka z Czechowic-Dziedzic. Nastolatkowie od kilku tygodni nękali dwóch upośledzonych mężczyzn. Bili, okradali i wymuszali pieniądze. Dla wymuszenia posłuchu jednemu z nich kazali wykopać sobie grób. Sąd rodzinny na wniosek śledczych umieścił ich w schronisku dla nieletnich. Czyny karalne, jakich się dopuścili są zagrożone karą nawet 12 lat pozbawienia wolności. Za ich popełnienie mogą trafić do poprawczaka.

Nękali upośledzonych mężczyzn. Jednemu z nich kazali wykopać grób
Nękali upośledzonych mężczyzn. Jednemu z nich kazali wykopać grób · fot. KMP Bielsko-Biała


Do Komisariatu Policji w Czechowicach-Dziedzicach zgłosił się mieszkaniec powiatu bielskiego. Zawiadomił stróżów prawa, że para nastolatków znęca się nad jego niepełnosprawnym bratem. 21-latek miał zostać brutalnie pobity, a chłopcy mieli wymuszać od niego pieniądze. Mężczyzna z powodu swojej umysłowej niepełnosprawności nie mógł się bronić, nie powiadomił też nikogo, że stał się ofiarą brutalnych nastolatków. Policjanci natychmiast zajęli się sprawą, a ponieważ dotyczyła niepełnoletnich osób, powiadomili zespół zajmujący się zwalczaniem przestępczości wśród nieletnich z bielskiego wydziału prewencji.

Kiedy sprawą zajęli się śledczy z wydziału prewencji i kryminalni z czechowickiego komisariatu postępowanie nabrało tempa. Śledczy szybko ustalili, że nieletni oprawcy znęcali się nie tylko nad 21-latkiem, ale także innym młodym mężczyzną, również niepełnosprawnym umysłowo 18-latkiem. Ten również nikomu nie poskarżył się na krzywdę, jaką od kilku tygodni doświadczał. 15-latkowi i jego o 2 lata młodszemu kompanowi policjanci udowodnili dwa pobicia, dwa rozboje i dwa wymuszenia rozbójnicze, jakich wspólnie dokonali. Łupem padały kwoty kilkudziesięciu złotych, wart kilkaset złotych smartphone i gry komputerowe. Nastolatkowie, aby wymóc posłuszeństwo, kazali 18-latkowi wykopać sobie grób. Później, kiedy nie chciał dawać im pieniędzy, grozili, że zostanie w nim zakopany, jeśli nie będzie robił czego od niego chcieli. Nie chodziło tylko o pieniądze, zdarzały się przypadki, że 21-latek lub 18-latek byli bici bez powodu. Najpierw kazali im przed sobą klękać, a później bili i kopali ich po całym ciele i głowie. Ofiarami byli na przemian dwaj niepełnosprawni młodzi mężczyźni. Wobec przemocy agresywnych nastolatków nie potrafili się obronić ani nie wzywali pomocy.

Nękali upośledzonych mężczyzn. Jednemu z nich kazali wykopać grób
Nękali upośledzonych mężczyzn. Jednemu z nich kazali wykopać grób · fot. KMP Bielsko-Biała


Policjanci zwalczający przestępczość nieletnich szybko zatrzymali obydwu nastolatków. Pierwszy, starszy z chłopaków, wpadł w ręce jeszcze tego samego dnia, kiedy do czechowickiego komisariatu wpłynęło zgłoszenie o przestępstwie. Policjanci wytropili go na terenie jednej z miejscowości powiatu pszczyńskiego. Drugi został zatrzymany następnego dnia wczesnym ranem, kiedy po nocnej nieobecności wrócił do miejsca zamieszkania. Trafili do policyjnej izby dziecka i usłyszeli zarzuty za pobicia, rozboje i wymuszenia rozbójnicze, a także gróźb karalnych i zmuszania do określonego zachowania dwóch niepełnosprawnych mężczyzn. Policjanci udowodnili im także kilkanaście kradzieży, kiedy to przy użyciu skradzionej karty bankomatowej wypłacali sobie drobne kwoty lub robili zakupy.

W czwartek obydwaj nastolatkowie zostali doprowadzeni do pszczyńskiego Sądu Rodzinnego. Sędzia po zapoznaniu się z zarzutami, jakie usłyszeli oraz brutalnym sposobem, w jaki działali, zdecydowała o umieszczeniu ich w schronisku dla nieletnich. Tam będą oczekiwali na decyzję o swoim dalszym losie. Czyny karalne, jakich się dopuścili są zagrożone karą nawet 12 lat pozbawienia wolności. Za ich popełnienie mogą trafić na wiele lat do poprawczaka.

mp / czecho.pl, źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.