czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 26 maja 2020
  • wyświetleń: 2411

Rezonans magnetyczny głowy - co wykrywa to badanie?

Materiał partnera:

Rezonans magnetyczny głowy to bezpieczne, bardzo dokładne badanie, pozwalające ocenić stan struktur znajdujących się we wnętrzu ludzkiej czaszki. Sprawdź, jak się do niego przygotować i czy na pewno możesz je wykonać.

Rezonans magnetyczny głowy - co wykrywa to badanie?
fot. Pixabay.com


Kiedy warto wykonać rezonans magnetyczny głowyRezonans magnetyczny głowy (RM głowy) wykonuje się, gdy zachodzi podejrzenie, że pacjent może cierpieć na chorobę mózgu, np. tętniaka lub zmianę o charakterze nowotworowym. Badanie to wykonuje się także wówczas, gdy pacjent skarży się na przewlekłe bóle głowy, zawroty głowy, zaburzenia równowagi czy też zaburzenia widzenia, których podłoża nie udało się ustalić. Także konieczność sprawdzenia stanu oczodołów i stanu pnia mózgu są wskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego głowy.

Wskazania i przeciwwskazania do wykonania RM głowyWskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego są wszelkie podejrzenia zmian ośrodkowego układu nerwowego. Za jego pomocą można dokładnie określić rodzaj i wielkość zmiany, a także precyzyjnie ustalić jej lokalizację. To ostatnie jest bardzo przydatne w przypadku operacji neurologicznych.

Przeciwwskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego są obecne w ciele jakiekolwiek elementy metalowe. Mowa nie tylko o protezach i śrubach używanych przy operacjach ortopedycznych, ale też o rozrusznikach serca, implantach ucha środkowego, zastawkach serca, stentach itp. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy poinformować o nich lekarza.

Badania rezonansem magnetycznym nie wykonuje się kobietom w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ nie ma obecnie wiarygodnych danych na temat bezpieczeństwa takiego zabiegu dla płodu. Badania z kontrastem nie wykonuje się u osób z chorobami nerek.

Jak przebiega rezonans magnetyczny głowy, czy to boli?Szczegółowe informacje na temat odpowiedniego przygotowania się do rezonansu głowy można znaleźć na stronie: https://badania.znanylekarz.pl/blog/rezonans-magnetyczny-glowy-jak-przebiega-jak-sie-przygotowac/ - warto się z nimi zapoznać, aby w dniu badania nic nas nie zaskoczyło.

Samo badanie trwa zazwyczaj od 10 do 30 minut. Czas ten zależy między innymi od tego, czy jest ono wykonywane przy użyciu tzw. kontrastu, czyli środka cieniującego, który dodatkowo poprawia widoczność obrazowanych struktur. Jeśli tak, pacjentowi zakładany jest wenflon, przez który podawany jest kontrast.

Do badania należy ułożyć się na wznak na specjalnym stole, który automatycznie wsuwa się do urządzenia przypominającego tunel. Nie trzeba się rozbierać do naga, ale konieczne jest zdjęcie z siebie wszystkich przedmiotów zawierających metal, na przykład okulary, biżuteria, aparat ortodontyczny itp. Ubranie również powinno być pozbawione metalowych elementów.

Samo badanie jest bezbolesne, aczkolwiek może być niekomfortowe ze względu na silne nagromadzenie wysokich, piskliwych dźwięków. Dla ich złagodzenia pacjent może włożyć sobie zatyczki do uszu. Badanie nadzoruje radiolog, który przebywa w osobnym pomieszczeniu, ale pozostaje w stałym kontakcie z pacjentem.

Samopoczucie po RM głowyJak już zostało powiedziane, rezonans magnetyczny jest badaniem bezinwazyjnym i bezpośrednio po jego zakończeniu można podjąć codzienne obowiązki. Nie ma przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Wyjątkiem są sytuacje, w których pacjentowi trzeba było podać środki uspokajające (zazwyczaj dotyczy to osób cierpiących na klaustrofobię) oraz w których do badania został użyty kontrast. W takim przypadku pacjent proszony jest o pozostanie w placówce na około dwie godziny po zakończeniu badania.

Gdzie wykonać rezonans magnetyczny głowyRezonans magnetyczny głowy można wykonać tylko w wyspecjalizowanej placówce, która dysponuje odpowiednim sprzętem. Aby sprawdzić, jakie placówki w pobliżu miejsca naszego zamieszkania oferują takie badanie, wystarczy wejść na stronę Badania.znanylekarz.pl - tutaj można porównać ceny badania oraz od razu umówić się na nie w dogodnym terminie. Ceny badania w poszczególnych placówkach wahają się zazwyczaj od 400 do 600 zł. Podanie kontrastu zwiększa ten koszt o dodatkowe 100-200 zł.