czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 26 maja 2020
  • wyświetleń: 1858

"Piykno izba haftem łozdobiono", czyli o twórczości ludowej Marii Kubik

Zapraszamy do przeczytania reportażu o Marii Kubik pochodzącej z Bestwiny, a obecnie mieszkanki Czechowic-Dziedzic. Pani Maria realizuje autorski program "Cykl haftów wykonanych ręcznie - wyposażenie dawnych izb wiejskich" w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Pani Maria Kubik, jak zawsze w towarzystwie męża Czesława - z całym asortymentem hafciarskim przywitała nas w tzw. "Piyknej izbie", gdzie od początku można było poczuć się jak w dzieciństwie, gdy wchodziło się do tradycyjnego domu ukochanej babci. Każdy rekwizyt, obraz, starodawny piec i meble nadawały temu miejscu charakter wręcz magiczny, mimo że jedyną magią którą tam spotkaliśmy była czarodziejska moc w rękach pani Marii wyszywającej tradycyjne hafty na lnianych i bawełnianych materiałach.

W ciągu tych kilkudziesięciu wspólnie spędzonych minut dowiedzieliśmy się jaką "wagę" i wartość mają zdobyte w dzieciństwie doświadczenia rękodzielnicze, których naukę pani Maria rozpoczęła na zajęciach praktycznych w szkole oraz podpatrując haftującą mamę i najbliższą ciocię. Poznaliśmy, jak istotną rolę w życiu domostwa pełniły dawniej ręcznie wyszywane makatki, obrusy, "zazdroski" czy ozdobniki na półki. Białe obrusy, naturalna lniana pościel oraz dziecięca szatka czy becik w dotyku sprawiały wrażenie niezwykłej estetyki i czystości, które jednak oprócz swojej oczywistej użyteczności, po części również miały wymiar symboliczny - bowiem od zawsze biel w tradycji naszych przodków towarzyszyła ludziom w tak zwane "Godne Święta" lub "święte dni" jak Boże Narodzenie, Wielkanoc oraz uroczystości kościelne jak Chrzest, Komunia Święta czy ślub.

Zaprezentowane przez panią Marię elementy wystroju domostwa oraz wyposażenie sypialnej izby nie byłyby dla nas w pełni dostępne gdyby nie uzyskane przez twórczynię stypendium artystyczne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na autorski program pn. "Cykl haftów wykonanych ręcznie - wyposażenie dawnych izb wiejskich". W ramach stypendium oprócz stworzenia tradycyjnych ręcznie haftowanych elementów, wykonany zostanie materiał dydaktyczny, który będzie swoistą formą dialogu młodego pokolenia z panią Marią w roli instruktorki oraz przedstawianą zanikającą twórczością ludową. Prace są wykonane tradycyjną metodą w kanonie sztuki ludowej za pomocą igły, nitki i tamborka. Oglądać będzie je można m.in. Regionalnym Ośrodku Kultury w Bielsku-Białej, Miejskim Domu Kultury w Czechowicach Dziedzicach oraz Muzeum Regionalnym w Bestwinie, gdzie prace pozostaną w stałej ekspozycji etnograficznej placówki.

Nie jest to oczywiście jedyne wyróżnienie pani Marii. Podczas jej kilkudziesięcioletniej działalności twórczej była wielokrotnie wyróżniana przez gminne i powiatowe władze samorządowe. Jej prace wystawiane były w wielu galeriach sztuki ludowej. Z powodzeniem prezentowała swoje hafty zdobywając liczne podziękowania i nagrody m.in. na Ogólnopolskich Targach Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym, Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Ludowej - Festiwalu Folkloru Polskiego "Sabałowe Bajania" w Bukowinie Tatrzańskiej, podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu i Konkursie Europejskiej Sztuki Ludowej w Częstochowie, a od wielu lat również nad polskim morzem podczas plenerowej imprezy kulturalnej "Bielsko-Biała i Beskidy w Ustce", gdzie tłumy ludzi z całej Polski podziwiały jej kunszt i talent rękodzielniczy.

Każda chwila spędzona w towarzystwie takich twórców ludowych jak m.in. Maria i Czesław Kubikowie sprawia, że odbywamy swoistą podróż w czasie i jesteśmy uczniami w prowadzonej przez nich regionalnej lekcji historii. Marzeniem każdego z wymienionych twórców jest to, by móc przekazywać młodym pokoleniom swoją wiedzę i doświadczenie zdobyte przez kilkadziesiąt lat życia. Lecz przede wszystkim chcą "zarażać" swoją pasją głęboko zakorzenioną w ich sercach.

mp / czecho.pl, źródło: Powiat Bielski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.