czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 29 maja 2020
  • 31 maja 2020
  • wyświetleń: 8228

Drzewa z ludzką twarzą. Chcą zwrócić uwagę na znikającą zieleń w mieście

W piątek na drzewach przy ulicy Prusa zawisły obrazy przedstawiające ludzkie twarze. Dlaczego? - Chcemy, aby mieszkańcy byli świadomi, co będzie się działo w ich najbliższym otoczeniu. Myślę, że ich to zainteresuje - powiedzieli portalowi czecho.pl członkowie grupy "Czechowiczanie dla przyrody".

Drzewa z ludzką twarzą. Chcą zwrócić uwagę na znikającą zieleń w mieście - 29.05.2020 · fot. mp / czecho.pl


- Zebraliśmy się po to, aby zwrócić uwagę mieszkańców na wycinkę, która będzie miała tu miejsce na całej długości ulicy Prusa. Chcemy, aby mieszkańcy byli świadomi, co będzie się działo w ich najbliższym otoczeniu. Myślę, że ich to zainteresuje - mówi Marek Szkowron z grupy "Czechowiczanie dla przyrody".

Drzewa z ludzką twarzą. Chcą zwrócić uwagę na znikającą zieleń w mieście - 29.05.2020
Drzewa z ludzką twarzą. Chcą zwrócić uwagę na znikającą zieleń w mieście- 29.05.2020 · fot. mp / czecho.pl


- Jest to też wyraz naszego niezadowolenia na to, że w mieście jest wycinana bardzo duża ilość drzew. Jest to też głos naszej niezgody na to, że za 47 wyciętych dużych drzew planowane jest nasadzenie tylko 26 małych drzew - dodaje Marek. - Chcemy pokazać i uświadomić mieszkańcom co ma się dziać w ich otoczeniu - podkreśla członek "Czechowiczan dla przyrody".

Obrazy, które zawisły na drzewach, przedstawiają twarz człowieka. Dlaczego ekoaktywiści zdecydowali się na takie obrazy? - Nadanie twarzy drzewom powoduje, że są one w jakiś sposób uosobione i może to spowoduje, że niektórzy mieszkańcy bardziej wrażliwie spojrzą na nie. Może też zaczną myśleć nad tym, że są one potrzebne w mieście - powiedziała portalowi czecho.pl Agata, twórczyni obrazów.

Protestują przeciwko wycince drzew przy ulicy Prusa - 29.05.2020
Drzewa z ludzką twarzą. Chcą zwrócić uwagę na znikającą zieleń w mieście - 29.05.2020 · fot. mp


"Czechowiczanie dla przyrody" wystosowali również petycję do burmistrza Czechowic-Dziedzic oraz starosty powiatu bielskiego, pod którą podpisało się do tej pory ponad 400 osób. - Główne zarzuty w stosunku do podjętych decyzji dotyczą zbyt małej ilości planowanych nasadzeń zastępczych oraz likwidacji znacznej części pasa zieleni pomiędzy jezdnią a chodnikiem. W zamian za wycinkę przytoczonych drzew planowane (i orzeczone w decyzji) jest nasadzenie jedynie 26 klonów kulistych - czytamy w petycji. Pełna jej treść dostępna jest tutaj.

Protestują przeciwko wycince drzew przy ulicy Prusa - 29.05.2020
Drzewa z ludzką twarzą. Chcą zwrócić uwagę na znikającą zieleń w mieście - 29.05.2020 · fot. mp


Przypomnijmy, jak informowaliśmy już na portalu czecho.pl, w związku z planowaną przebudową ulicy Prusa ma być wyciętych w sumie 47 drzew. Jak tłumaczy magistrat, decyzja o usunięciu 47 drzew i krzewów w związku z realizacją zadania polegającego na modernizacji i przebudowie ulicy Prusa oraz budowie ronda na skrzyżowaniu ulic Prusa i Barlickiego w Czechowicach została wydana na wniosek inwestora - Zarządu Dróg Powiatowych w Bielsku-Białej 19 lipca 2019 roku. Wycinka ma nastąpić do marca 2022 roku, poza okresami lęgowymi ptaków, czyli od 16 października do końca lutego. W decyzji zaznaczono, że w przypadku, gdy zaistnieje konieczność usunięcia drzew w okresie lęgowym ptaków, wycinkę należy przeprowadzić pod nadzorem ornitologicznym.

Protestują przeciwko wycince drzew przy ulicy Prusa - 29.05.2020
Drzewa z ludzką twarzą. Chcą zwrócić uwagę na znikającą zieleń w mieście - 29.05.2020 · fot. mp


- Należy zwrócić uwagę, że większość zakwalifikowanych do usunięcia drzew rośnie praktycznie w krawędzi jezdni. Wrastające w pas drogowy systemy korzeniowe kwalifikowałby je do usunięcia nawet gdyby nie była w tym miejscu realizowana przebudowa. Część drzew posiada uszkodzenia mechaniczne pni, lekko odkryte systemy korzeniowe i posusz w koronach o różnej intensywności. Wszystkie wnioskowane do usunięcia drzewa posiadają zredukowane korony - właśnie ze względu na bliskość krawędzi jedni. Ponadto, w niewielkiej odległości od koron przebiega linia energetyczna, zaś w niewielkiej odległości od pni - wodociąg - argumentują pracownicy Urzędu.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.