czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 2 czerwca 2020
  • wyświetleń: 772

Cegła dekoracyjna - pomysł na aranżacje wnętrza.

Materiał partnera:

Jeśli jesteś zwolennikiem naturalnych materiałów oraz stawiasz na ponadczasowe rozwiązania to cegła dekoracyjna na pewno znajduje się w kręgu Twoich zainteresowań. Cegła tworzy charakter we wnętrzu, ale również wrażenie ciepła i komfortu. Kiedyś była kojarzona z budynkami fabrycznymi, kamienicami, natomiast dziś jest chętnie używana w nowo powstających budynkach. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym podpowiemy gdzie najlepiej zastosować cegłę dekoracyjną oraz jak zamontować ją samodzielnie.

Cegła dekoracyjna - pomysł na aranżacje wnętrza.


Cegła dekoracyjna na ścianęZadziwiające jak nieznacznie różni się od prawdziwej cegły. Cegła dekoracyjna na ścianę występuje w całej gamie kolorów. Klasyczna czerwień, biele, beże, szarości aż do czerni. Wykonana może być na różne sposoby co ma wpływ na wykończenie oraz strukturę. Cegła może być zupełnie gładka jak również porowata.

Płytki mogą być wyprodukowane z cegły pozyskanej z rozbiórki i na pewno nie można odmówić im klimatu retro. Większość cegieł dekoracyjnych powstaje jednak od podstaw przy użyciu odpowiedniej technologii, co wcale nie oznacza, że taki produkt będzie pozbawiony naturalnego piękna i ponadczasowego charakteru. Spotyka się również imitacje cegły, których bazą są kamienie dekoracyjne, ich zaletą jest przystępna cena w porównaniu do efektu jaki można osiągnąć.

Cegła dekoracyjna do salonu, kuchni i łazienkiCegła w niemal każdym zastosowaniu będzie grała pierwsze skrzypce. Mimo to aby efekt był spójny z otoczeniem bardzo przydatne okażą się odpowiednie dodatki i akcesoria. Dzięki świadomym decyzjom i wyborom cegła dekoracyjna doskonale wpasuje się w salonie, kuchni oraz łazience. Szczególnie dla ostatecznego efektu ważny jest dobór podłogi i mebli.

Łącząc cegłę dekoracyjną z podłogą drewnopochodną i drewnem łatwo zaaranżujemy wnętrze w stylu rustykalnym. Dla przykładu połączenie białych cegieł z podłogą w odcieniach beżu i szarości, np. panelami Dąb Dallas z kolekcji Elegance da nam efekt o folklorystycznych cechach. Szukając zestawienia dla podkreślenia stylu industrialnego warto sięgnąć po czerwoną cegłę oraz elementy z metalu. Z kolei zgaszona czerwień cegły, białe ściany oraz drewniana podłoga w naturalnym odcieniu np. Dąb Parzony z Weninger Natural Parquet to połączenie niezwykle gustowne i eleganckie. Prawdziwe piękno ujawnia się w połączeniach cegieł z bielą i drewnem.

Jak położyć cegłę dekoracyjnąDodatkową zaletą cegły jest możliwość własnoręcznego montażu. Zatem jak położyć cegłę dekoracyjną, by uzyskać pożądany i trwały efekt?

1. Niezbędne przygotowanie

Ściana na której montujemy cegłę powinna być zagruntowana i przez montażem zupełnie sucha. Bardzo pomocne okaże się wykonanie siatki z poziomymi i pionowymi kreskami. Wystarczy do tego ołówek, miarka i poziomica. Pionowe linie poprowadzone od sufitu do podłogi oznaczają obszar, który zostanie zakryty cegłami. Linie poziome określą poziom dla pasm cegieł. Odległości pomiędzy liniami muszą uwzględniać wysokość płytek oraz fugę.

2. Układanie cegły dekoracyjnej

Po przygotowaniu podłoża można przystąpić do prac mokrych, czyli przygotować klej. Jego konsystencja nie powinna być zbyt rzadka, po nałożeniu nie powinien on spływać z cegły. Następnie można przystąpić do klejenia zgodnie z rozrysowaną siatką, element po elemencie aż do pokrycia całej powierzchni.

3. Fugowanie cegły dekoracyjnej

Po związaniu kleju z podłożem można rozpocząć fugowanie przestrzeni pomiędzy elementami. W pistolecie montażowym umieszczamy przygotowaną fugę i wypełniamy miejsca pomiędzy płytkami. Nie zapomnij o wygładzeniu każdej nałożonej warstwy, np. pędzelkiem.

4. Oczyszczanie i zabezpieczanie

Po procesie fugowania ostrożnie możemy oczyścić ścianę i elementy z pozostałego kleju lub fugi. Po kilku dniach warto wrócić do pracy i zabezpieczyć ścianę przed wilgocią i brudem. Służą temu impregnaty, które nakłada się pędzlem lub zraszając całą powierzchnię. Jeżeli zamierzamy malować cegłę to najczęściej farba już zawiera w sobie impregnat. Najlepiej sprawdzić to czytając etykietę z opakowania farby.