czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 3 czerwca 2020
  • wyświetleń: 2604

Turcja na podium wczasów Polaków! Dlaczego wolimy tureckie wakacje?

Materiał partnera:

Wczasy w Turcji, a może w Grecji? Polacy od lat zmagają się z dylematem, który kierunek wybrać na wakacje. Jak się okazuje, to właśnie Turcja przyciąga masowo turystów, głównie za sprawą dobrej oferty cenowej oraz atrakcji. I to właśnie do wycieczki do Turcji zachęca Biuro Podróży TUI.

Turcja na podium wczasów Polaków! Dlaczego wolimy tureckie wakacje?


Od lat eksperci rynku turystycznego obserwują walkę pomiędzy Turcją a Grecją jako najgorętszymi kierunkami na wakacje. Wystarczy wspomnieć o analizie wyjazdów ponad 200 tysięcy klientów Travelplanet.pl, w którym Grecja minimalnie obroniła swoją pozycję lidera, jeżeli chodzi o przewagę turystów, ale to Turcja wygrała we wczesnych rezerwacjach w 2019 roku. Serwis Wakacje.pl donosi natomiast, że na Riwierę Turecką i Wybrzeże Egejskie w 2019 roku udało się o 162 proc. więcej polskich turystów niż rok wcześniej. Jak to wygląda obecnie i dlaczego wakacje w Turcji są dla nas tak atrakcyjne?

Dlaczego Polacy wybierają Turcję?W raporcie "Zagraniczne wakacje Polaków" Polskiej Izby Turystyki (PIT), który powstał na podstawie danych zebranych od największych multiagentów internetowych (Fly.pl, Travelplanet.pl i Wakacje.pl.) możemy przeczytać, że w 2019 roku Polacy najchętniej na urlop z biurami podróży jeździli do Grecji i ten kierunek wybrało 26 proc. turystów. Drugie miejsce zajęła Turcja, trzecie zaś Bułgaria.

Natomiast serwis Wczasopedia.pl, publikujący między innymi analizę danych gromadzonych przez TravelData w kontekście cen wyjazdów za granicę, wśród przewodnich kierunków o korzystnym stosunku jakości do ceny wskazuje Egipt, Turcję oraz Grecję. Jednak to Turcja w każdym standardzie jest znacznie tańsza niż oferty greckie - przekonywał jakiś czas temu PAP Life ekspert branży turystycznej Radosław Damasiewicz. Jakie padały tu argumenty?

Pierwszy powód to przede wszystkim przesyt Grecją. Już w 2018 roku można było zauważyć, że Polacy coraz rzadziej wybierają greckie kierunki, za to celują we wczasy w Turcji. Podstawowym czynnikiem jest tutaj koszt - wystarczy przywołać analizę cen serwisu Wakacje.pl, z której wynika, że wakacje w Turcji mogą kosztować 4-osobową rodzinę nawet o 1 tysiąc złotych mniej niż takie same, greckie wakacje. Jak donosi serwis, tygodniowy wypad z pobytem w pięciogwiazdkowym hotelu, przelotem w obie strony oraz wyżywieniem all inclusive, w samym szczycie wakacji można wykupić za mniej niż 2 500 złotych za osobę. W Grecji za nieznacznie wyższą cenę możemy liczyć na podobny pakiet, tyle że w hotelu z czterema gwiazdkami. Co więcej, ceny spadają we wrześniu nawet o ok. 500 złotych od osoby. W praktyce więc możemy spędzić wakacje all inclusive w najwyższym standardzie za najniższą cenę. (za: eGospodarka.pl)

Po drugie, nie obawiamy już się o swoje bezpieczeństwo. Sytuacja w Turcji się uspokoiła, w mediach już nie słyszymy tak często, jak w ostatnich latach, o demonstracjach, zamieszkach czy nawet zamachach terrorystycznych. Przez to też klienci biur podróży to nie tylko urlopowicze, ale również dzieci, które są wysyłane przez rodziców na wycieczki do Turcji.

To są główne argumenty przemawiająca za wyborem tego kierunku. Dodajmy do tego rozbudowaną bazę hotelową, świetną infrastrukturę, zabytki, krajobrazy i wiele innych atrakcji.

Najpopularniejsze tureckie kierunki na wakacjePopularność Turcji potwierdza również sprzedaż ofert Biura Podróży TUI, które pod względem liczby klientów obecnie jest liderem wśród biur podróży w Polsce.
- 90 proc. rezerwacji to u nas Turcja, Grecja, Hiszpania i Bułgaria. Te cztery kraje mają podobny udział, przy czym niezmiennie liderem jest Turcja - mówił w rozmowie z Business Insider Marcin Dymnicki, szef TUI Poland. Dodał jednocześnie, że wśród kierunków mniej popularnych szybko rozwija się Albania, do której touroperator chce wysłać ponad 30 tysięcy klientów.

Wśród głównych kierunków wybieranych na wakacje w Turcji znajdują się między innymi Riwiera Turecka, Marmaris i Bodrum, Side, Kemer. Kurorty dysponują wręcz potężnymi zapleczami, które dostosowane są zarówno do rodzin z dziećmi, jak i podróżujących samotnie. Obecne są nawet tzw. hotele butikowe, czyli niewielkie obiekty luksusowe o ograniczonej liczbie pokoi.

Gdzie się udać na wczasy? Na romantyczne wczasy polecany jest Kemer, a na rodzinny wypoczynek znakomitym wyborem będzie Belek. Wielbiciele morskich krajobrazów i spokojów odnajdą się Fethiye i Oludeniz. Natomiast wakacje w Bodrum i na Riwierze zaspokoją nawet najbardziej wymagających wczasowiczów - mamy tu polskie animacje, aquaparki, minikluby i strefę relaksu dla dorosłych, do tego niezwykłe jaskinie oraz wyjątkowe zabytki.

Jak przedstawiają się cenowo i pod względem atrakcji wakacje w Turcji można sprawdzić na stronie Biura Podróży TUI: https://www.tui.pl/wypoczynek/turcja/oferty-lato.

Jak wygląda sprawa z wizą turecką?Niektórych może zniechęcić wiza do Turcji, która jeszcze niedawno była dość kłopotliwa przez ciągle zmieniające się zasady i utrudnienia. Mamy jednak dobrą wiadomość - od 2 marca 2020 Republika Turcji zniosła obowiązek wizowy dla obywateli niektórych krajów strefy Schengen, w tym również dla Polaków! Oznacza to, że każdy podróżujący do Republiki Turcji może przekroczyć swobodnie granicę na podstawie paszportu ważnego co najmniej 180 dni od daty planowanego przylotu.

Przy czym pobyt w Turcji nie może być dłuższy niż trzy miesiące - inaczej grozi to grzywną, nakazem deportacji lub nawet zakazem wjazdu do kraju obowiązującym kilka lat. Jeżeli nie wybieramy się w celach turystycznych i chcemy pozostać w kraju dłużej, wówczas musimy ubiegać się o pozwolenie na pobyt krótkoterminowy (maksymalnie 12 miesięcy) w najbliższej placówce Wojewódzkiej Dyrekcji do Spraw Zarządzania Migracją.

Brak wizy tureckiej to jeszcze większa zachęta do tego, aby to właśnie Turcja stała się kierunkiem naszych planów wakacyjnych. Zwłaszcza że rządzący tego kraju są przygotowani na napływ turystów po pandemii koronawirusa i przygotowali konkretne procedury bezpieczeństwa.

Wycieczki do Turcji z Biurem TUI - dlaczego warto?Przypomnijmy, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje, aby unikać wszelkich podróży zagranicznych. Do tego zalecenia zastosowało się większość biur podróży, odwołując albo zawieszając wszystkie wyjazdy do 31 maja 2020 roku. Na tym tle wyróżnia się Biuro Podróży TUI, które odwołało imprezy turystyczne do 10 czerwca 2020. Jest to wynik troski o klientów i upewnienie się, że kierunki wakacji, do których się udają, są już na tyle bezpieczne, że można wznowić loty.

W przypadku Turcji mówimy o branży turystycznej, która jest gotowa na przyjęcie turystów. Prezydent Erdogan zapowiadał, że granice zostaną otwarte już 26 czerwca, zapewniał tym samym, że zachowane zostaną wszelkie procedury bezpieczeństwa oraz reżim sanitarny, aby wczasowicze nie obawiali się o swoje zdrowie. Jednym z wymogów będzie prawdopodobnie wykonanie przed wylotem testu na obecność koronawirusa i otrzymania stosownego potwierdzenia. Dodajmy, że w specjalnie opracowanym programie uwzględniono 132 kryteria dotyczące higieny, zachowania odległości, nawet serwowania posiłków w hotelach.

Sytuacja w branży turystycznej wciąż jest pod znakiem zapytania, ale już mówimy o planach jej odmrażania. Prezes Grupy TUI Friedrich Joussen stwierdził, że szczyt sezonu turystycznego będzie miał miejsce później niż w poprzednich latach. Przez to też warto już rozglądać się za ciekawymi ofertami i upewnić się co do tzw. gwarancji podróżniczej. Co to takiego? Jest to gwarancja zapewniająca między innymi powrót klientów do miejsca wyjazdu lub planowanego powrotu w wypadku, gdy organizator turystyki wbrew obowiązkowi nie zapewni tego powrotu. Co więcej, jest to zabezpieczenie zwrotu wpłat wniesionych tytułem zapłaty za imprezę turystyczną, gdy nie zostanie ona zrealizowana.

W tym miejscu warto wspomnieć, że TUI Poland może się pochwalić najwyższą gwarancją ubezpieczeniową na rynku, która wynosi 438 823 039 PLN i obowiązuje do 16 września 2020 roku. To nie wszystko. TUI proponuje gwarancję niezmienności ceny za 25 złotych oraz bezpłatną zmianę rezerwacji.

Dodajmy, że Biuro TUI Poland przoduje w atrakcyjnych cenowo ofertach dla kierunków egipskich i greckich, ponadto wzmocniło swoją pozycję na Wyspach Kanaryjskich, w Turcji i w Tunezji. W samym tylko 2018 roku mógł pochwalić się obsługą 838 tys. klientów oraz 2,18 mld złotych przychodów ze sprzedaży imprez turystycznych (za: Turystyka.pl). Jest tym samym liderem na rynku turystycznym, stąd wakacje w Turcji warto zaplanować właśnie z nim.

Źródła: