czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 5 czerwca 2020
  • wyświetleń: 5710

Co dalej z remontem dworca PKP? Wiceminister odpowiada

W czwartek, 4 czerwca odbyło się potkanie on-line w formule Q&A (pytania i odpowiedzi) z Grzegorzem Pudą, wiceministrem funduszy i polityki regionalnej oraz Marcinem Horałą, wiceministrem infrastruktury. Podczas spotkania politycy poruszyli dwie ważne kwestie dla Czechowic-Dziedzic - remontu dworca PKP oraz budowy bezkolizyjnego skrzyżowania na DK-1.

Reklama

- Pan Biedroń, będąc ostatnio w Czechowicach-Dziedzicach mówił, że będzie starał się o środki na sfinansowanie remontu dworca PKP. Czy to oznacza, że środków na renowację nie ma? - zapytał jeden z internautów. - Te środki są - zapewnił wiceminister Grzegorz Puda.

- Ten dworzec jest wpisany w program renowacji dworców, który jest rozpowszechniony w Polsce i wiele samorządów stara się o to, żeby dworce w ich granicach administracyjnych były do tego programu wpisane. Natomiast w tej chwili dworzec w Czechowicach-Dziedzicach ma zapewnione finansowanie i tam pracę trwają. Wiem, że PKP jest w kontakcie z miastem i z ministerstwem. Nie ma tam większych opóźnień. Będzie ten remont wykonany. Teraz trwają dyskusje na temat wykorzystania terenu dworca. Jest to największy dworzec w naszym okręgu. Z tego względu, że obszar tego dworca jest duży - chcemy też, aby część tego dworca była wykorzystana nie tylko do obsługi pasażerów, ale też w innych celach. Miasto chce tam wybudować muzeum techniki - dodał Puda.

Inną z kwestii poruszonych podczas spotkania była budowa skrzyżowania bezkolizyjnego na DK-1 - 40 tysięczne miasto jest rozcięte DK-1 - arterią komunikacyjną o natężeniu ruchu ok. 50 tys. pojazdów na dobę i nie posiada żadnego skrzyżowania bezkolizyjnego, co powoduje wiele wypadków komunikacyjnych, w tym śmiertelnych - zwrócił uwagę Mariusz Sekta, czechowicki radny PiS. - Szczerze mówiąc taki stan rzeczy to skandal. Jakie macie panowie propozycje rozwiązania tej dramatycznej sprawy? - zapytał Sekta.

- To pytanie powinno być bardziej skierowane do włodarzy miasta Czechowice-Dziedzice, do burmistrza czy do Rady Miejskiej. Z tego, co wiem, to Rada chciała podjąć taką uchwałę, ale niestety radni PiS nie mieli większości. Natomiast jeśli chodzi o mnie to pan burmistrz nie zwrócił się do mnie z prośbą o pomoc przy takiej przebudowie - podkreślił Grzegorz Puda.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.