czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 10 czerwca 2020
  • wyświetleń: 1722

Korzystny leasing samochodów ciężarowych i opieka posprzedażowa — sprawdź ofertę Mercedes-Benz Trucks Sosnowiec

Materiał partnera:

Decyzja o zakupie samochodu ciężarowego to nie lada wyzwanie dla każdego przedsiębiorcy, niezależnie od branży. Przede wszystkim jest to niezwykle kosztowana inwestycja, która - przy złym oszacowaniu sił na zamiary - może firmie przynieść duże straty. Jak ich uniknąć? Co jest lepszym rozwiązaniem: gotówka, kredyt czy może leasing? Rozważmy to na przykładzie oferty leasingu ciężarówek Mercedes-Benz Trucks Sosnowiec.

leasing


Zanim przejdziemy do odpowiedzi na powyższe pytania, zacznijmy od absolutnych podstaw, które mogą okazać się pomocne zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy planują zakup pierwszego samochodu ciężarowego.

Samochód ciężarowy w świetle prawa - co warto wiedzieć?



O samochodzie ciężarowym możemy mówić, kiedy jego masa całkowita jest większa niż 3,5 tony. Każde auto przekraczające tę granicę wagową, automatycznie określane jest mianem "ciężarówki" (nawet busy przeznaczone do przewożenia ludzi).

Jeśli w samochodzie ciężarowym miejsce dla pasażerów ogranicza się do pojedynczego rzędu siedzeń (kierowca plus maksymalnie dwóch pasażerów), należy pamiętać, by od przestrzeni towarowej odgradzała je stała przegroda. Innym rodzajem "ciężarówek" są pojazdy z osobną przestrzenią pasażerską (kabiną) oraz niezależną częścią ładunkową (tzw. paką). "Paka" może stanowić obiekt zamknięty, otwarty lub przykrywany plandeką.

Dokładne określenie pojazdu jako ciężarówki to bardzo ważna kwestia podczas procesu rejestracji - zwłaszcza jeśli chcemy starać się o leasing samochodów ciężarowych. Pamiętając o tym, możemy liczyć na pełne odliczenie VAT-u przy tego typu umowie. Kolejnymi istotnym elementem jest dokument potwierdzający gotowość pojazdu do pełnienia funkcji ciężarówki. Tego typu zaświadczenie zdobędziemy w najbliższej stacji diagnostycznej.

Leasing, gotówka, czy kredyt?



Prowadzenie biznesu bez samochodu? Jasne, to może się udać - zakładając, że nasza działalność odbywa się w stu procentach zdalnie (czytaj: przy biurku). Jeżeli jednak w rachubę wchodzi osobisty kontakt z klientem, prowadzenie sklepu, hurtowni, firmy produkcyjnej itd., mobilność jest kwestią, która decyduje o sensie całego przedsięwzięcia.

Dla przedsiębiorcy, który dopiero zaczyna swoją karierę w tego typu biznesie, zakup ciężarówki jest zwykle ogromnym wyzwaniem. Chodzi głównie o pieniądze, których często nie ma. Jak zdobyć kwotę umożliwiającą zakup tak drogiego samochodu ciężarowego? Pierwszą myślą, która zwykle przychodzi do głowy przedsiębiorcy, jest kredyt. Niestety, banki rzadko bywają skore do pomocy świeżo upieczonym biznesmenom. Skąd ta rezerwa? To proste, podpisywanie umowy z podmiotem, który nie przeszedł rocznego sprawdzianu działalności na rynku, jest dla tego typu instytucji zbyt ryzykowna. Na kredyt udzielany przez bank może liczyć firma, która funkcjonuje w danym segmencie dłużej niż 12 miesięcy i jest w stanie wykazać dochody na satysfakcjonującym (dla banku) poziomie. Kredyt na zakup ciężarówki związany jest ponadto z procedurami udzielania finansowania, które potrafią pochłonąć wiele cennego czasu. Kolejny minus to wysokie prowizje i opłaty dla banku oraz niemożliwość wliczenia kredytu w koszty prowadzenia działalności.

Lepszym pomysłem dla początkującego biznesmena będzie kontakt z firmą leasingową. Choć koszty związane z leasingiem mogą być nieco wyższe, prawdopodobieństwo podpisania umowy już na pierwszym spotkaniu jest o wiele większe. A przecież dla stawiającego pierwsze kroki w biznesie wymagającym posiadania własnego pojazdu ciężarowego, leasing okazuje się jedynym wyjściem.

Co poza tym? Gotówka! Najtańszą opcją jest rozbicie ogromnej skarbonki i zakup samochodu za zgromadzony w niej kapitał. W tym miejscu pojawia się jednak pytanie, czy jakikolwiek przedsiębiorca na tym etapie działalności może sobie pozwolić na tak radykalny krok.

Dlaczego najlepszy jest leasing?



Przypuśćmy jednak, że młoda firma dostaje od banku kredyt. Czy pójście na taki układ to dobre wyjście? Cóż, niezupełnie. Wzięcie pojazdu na kredyt to nadal jego kupno, z tym że płatność zostaje rozłożona na transze. Nabywając ciężarówkę na takich warunkach, nie mamy szans na niej zarobić, gdyż każde auto już w momencie opuszczenia salonu zużywa się, jednym słowem - traci na swej wartości. Pieniędzy ubywa, interes się kręci, ale samochód pracuje na siebie tylko jako "tragarz na kółkach". Dla przedsiębiorcy jest to działanie doraźne, które nie ma nic wspólnego z przyszłościowym podejściem do prowadzonego biznesu. To właśnie dlatego tak wielu właścicieli firm, nawet jeśli może sobie pozwolić na inne sposoby, wybiera leasing.

Ciężarówka w leasing



Czy to wszystkie korzyści płynące z leasingu? Absolutnie nie! Kilka argumentów, być może najważniejszych, zostawiliśmy na koniec. Oprócz faktu, że leasing uzyskać możemy nawet w jeden dzień, bez potrzeby borykania się z wieloma formalnościami, dochodzą takie profity, jak m.in.:
  • możliwość finansowania przez firmę leasingową, taką jak Mercedes-Benz Trucks w Sosnowcu (nawet dla świeżo upieczonych przedsiębiorców!),
  • przyjemna dla naszego portfela prowizja za leasing,
  • opieka serwisowa,
  • elastyczne warunki finansowania,
  • brak konieczności spłaty całości leasingu (w trakcie użytkowania pojazdu można podpisać umowę na kolejny!),
  • możliwości wliczenia leasingu w koszty prowadzenia firmy,
  • możliwość odliczenia podatku VAT.


Zainteresowanych opcją leasingu na samochód ciężarowy zachęcamy do sprawdzenia oferty Mercedes Benz Trucks Sosnowiec! Tamtejsi specjaliści pomogą w wybraniu idealnego leasingu Mercedesa i przedstawiają pełen wachlarz usług posprzedażowych - wszystko po co, aby pomóc swoim klientom i jak najlepiej dopasować ofertę do ich biznesu.

Leasing operacyjny - co to takiego?



To termin, z którym spotka się każdy przedsiębiorca poszukujący oferty leasingowej. Warto być przygotowanym i wiedzieć, co kryje się za tą nomenklaturą. Krótki wywiad środowiskowy pozwoli przekonać się, że jest to możliwość ciesząca się sporą popularnością leasingobiorców. Jest tylko jedno zastrzeżenie: taka forma umowy może być niezwykle korzystna przede wszystkim dla firmy, która nie czuje potrzeby przejmowania samochodu na własność. Jak to działa? Zaskakująco prosto! Mechanizm opcji operacyjnej polega na spłacaniu kwoty będącej wyłącznie utratą wartości samochodu ciężarowego w czasie jego użytkowania. Pozwala to leasingobiorcy na uzyskanie niższych rat niż w przypadku leasingu klasycznego.

Chcąc być beneficjentem opcji operacyjnej, przedsiębiorca podpisuje kilkuletnią umowę, zobowiązuje się spłacać niewielkie raty, a po wygaśnięciu okresu użytkowania, zwraca pojazd leasingodawcy. Co istotne, po spłacie ostatniej transzy, można starać się o kolejne, nowsze samochody. Koszty związane z opcją operacyjną również można odliczyć od podatku. Leasingobiorcy nie interesują koszty amortyzacyjne, gdyż nie jest on właścicielem pojazdu.

Leasing finansowy - jak to działa?



Leasing finansowy to opcja najbliższa kredytowi gotówkowemu. Podobnie jak w przypadku poprzednich wariantów, tutaj również formalności ograniczają się do niezbędnego minimum. Po tę opcję zwracają się zwykle osoby, które po zakończeniu umowy, pragną przejąć pojazd na własność. Wpływa to na wysokość rat, które pokrywają całą wartość samochodu. Kiedy umowa dobiegnie końca, użytkownik "ciężarówki" dostaje możliwość kupna pojazdu za kwotę będącą zwykle 1% jego wartości.

Trzeba jednak pamiętać, że w opcji finansowej leasingobiorca już od początku jest właścicielem samochodu. Zalicza go w majątek firmy i jest zobowiązywany do ponoszenia kosztów amortyzacyjnych. Rozwiązanie to może być dobre dla przedsiębiorców, którzy planują długą eksploatację samochodów ciężarowych.

Zamiast podsumowania... kilka dodatkowych rad



Wśród korzyści, które przynosi leasing samochodów dostawczych, szczególnie wyróżnia się możliwość pełnego odliczenia VAT-u. Co istotne, to nie wszystkie koszty, które możemy odpisać od dochodu! Co z całością kosztów eksploatacyjnych? Gdzie raty leasingowe? Przecież to również spore wydatki! Spokojnie, wszystkie z wymienionych elementów podchodzą pod tę regułę.

Ostatnim profitem wynikającym z leasingu, jaki chcemy dziś przedstawić, jest jego wyższość nad kredytem gotówkowym. Znów? Tak jest, gdyż warto mieć świadomość, że leasing to jedyna forma finansowania samochodu ciężarowego (i każdej innej rzeczy), która nie wpływa na naszą zdolność kredytową! Leasing nie jest zadłużeniem, a zatem jego raty nie są uznawane za zagrożenie dla naszej wiarygodności w oczach banku. Korzystając z opcji leasingu, możemy śmiało i bez oporów brać kredyty na inne ruchomości i nieruchomości niezbędne dla funkcjonowania naszej firmy.