czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 16 czerwca 2020
  • 20 czerwca 2020
  • wyświetleń: 6131

Ujarzmić wodę w naszej gminie. Burmistrz podsumował działania

W 2009 i 2010 roku gminę Czechowice-Dziedzice nawiedziły dwie wielkie powodzie. Co od tamtego czasu zmieniło się, aby ujarzmić wodę w naszej gminie? Czechowicki Urząd Miejski oraz burmistrz Czechowic-Dziedzic, Marian Błachut, podsumowali działania, jakie wykonali przez ostatnią dekadę, aby zabezpieczyć nasz region przed ponownym zalaniem.

potok czechowicki
fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


- Panujące na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice warunki geologiczne i hydrograficzne oraz rodzaj gruntów sprawiają, że nie od dzisiaj mamy problemy z suszą w okresach bezdeszczowych, jak z i nadmiarem wody w okresach występowania intensywnych opadów, czy nawalnych deszczy. Wydarzenia z lat 2009 i 2010, kiedy nasza gmina została boleśnie doświadczona przez powodzie uświadomiły mi, jak ważnym zadaniem jest dla nas poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego i zabezpieczenie naszych mieszkańców i ich mienia - powiedział burmistrz Czechowic-Dziedzic, Marian Błachut.

- Od lat prowadzimy w Czechowicach-Dziedzicach działania, które pozwolą nam z jednej strony uchronić mieszkańców przed nadmiarem wody, z drugiej zaś przed jej brakiem. Regulacja i czyszczenie cieków wodnych, nowe przepusty i kanały burzowe oraz intensywnie prace przy modernizacji i udrażnianiu kanalizacji deszczowej zaczynają przynosić pożądane efekty - zwraca uwagę samorządowiec.

- W dziesięć lat po wielkiej powodzi jesteśmy w sytuacji, w której nasza gmina dużo lepiej radzi sobie zarówno z nawalnym deszczem, jak i z długotrwałymi opadami. Mogliśmy się o tym było przekonać niedawno - w ostatni majowy weekend, kiedy intensywne opady doprowadziły do gwałtownego wezbrania wód w rzekach i ogłoszenia pogotowia przeciwpowodziowego, a w Czechowicach-Dziedzicach nie doszło do poważniejszych podtopień, nie było zalanych ulic, posesji, czy tym bardziej piwnic i budynków - podkreśla Błachut.

- Wody nie chcemy się jednak pozbyć, chcemy ją zatrzymać i maksymalnie wykorzystać. Dlatego rozpoczęliśmy w gminie budowę całego systemu zbiorników małej retencji. Pierwsze są już gotowe, kolejne powstają, bądź są projektowane - podsumowuje burmistrz.

Pełen raport na temat tego, co zmieniło się w ostatniej dekadzie, jeśli chodzi o regulację rzek czy cieków wodnych, można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.