czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 15 czerwca 2020
  • wyświetleń: 2748

Trwa naprawa zniszczeń po trąbie powietrznej w Kaniowie

Dzięki sprawnie udzielonemu wsparciu w Kaniowie trwa naprawa budynków zniszczonych przez trąbę powietrzną, która przeszła przez wieś ponad tydzień temu. Dziś na miejscu odbyła się wizja lokalna oraz briefing prasowy z udziałem sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorza Pudy oraz wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka.

Wojewoda i wiceminister podsumowali działania w Kaniowie
Wojewoda i wiceminister podsumowali działania w Kaniowie · fot. Śląski Urząd Wojewódzki


- Jestem tutaj z jednej strony, żeby zobaczyć, jak szybko trwa odbudowa gospodarstw domowych, które ucierpiały 7 czerwca, ale też po to, żeby wyrazić ogromną wdzięczność i podziękowania dla tych wszystkich, którzy stanęli na wysokości zadania. W pierwszej kolejności największe podziękowania należą się strażakom - mówił w Kaniowie wojewoda Jarosław Wieczorek, który zaznaczył, że jednym z podstawowych zadań państwa - zarówno rządu, jak i samorządu - jest oprócz wsparcia bezpośredniego przy ratowaniu życia i mienia, udzielenie również wsparcia finansowego i organizacyjnego.

A pomoc finansowa trafiła do mieszkańców Kaniowa bardzo sprawnie. Już dwa dni po wichurze, 9 czerwca, przekazano do wypłaty dla poszkodowanych zamieszkujących 21 uszkodzonych budynków zasiłki celowe do 6 tys. zł o łącznej wartości ok. 100 tys. zł. Dalsze wsparcie, w formie zasiłków celowych do 200 tys. zł na rzecz poszkodowanych zamieszkałych w 9 uszkodzonych budynkach mieszkalnych, na łączną kwotę 142 tys. zł, przekazano z kolei do wypłaty 12 czerwca.

- Niełatwo obserwuje się i słucha o tego typu zdarzeniach. Zainteresowanie i wsparcie płynęło tak naprawdę z całej Polski. Muszę podkreślić, że prezydent Andrzej Duda telefonował, aby udzielić mu pełnej informacji o zdarzeniu, które miało tu miejsce. Z jego strony również padła deklaracja, że to wsparcie musi być jak najszybciej, jak najsprawniej (...) Działania podjęte wraz z premierem Mateuszem Morawieckim oraz ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim doprowadziły do tego, że przy błyskawicznym działaniu wójta i starosty dzisiaj możemy mówić, że na przykład jeden z dachów, który jest tutaj za nami, jest już naprawiony, a w przypadku większości te prace naprawcze bardzo dynamicznie się posuwają - podkreślił wojewoda Jarosław Wieczorek. Jak zaznaczył, najważniejsze jest to, że w wyniku wichury żadnemu mieszkańcowi nic się nie stało.

O szybkim udzieleniu wsparcia poszkodowanym mówił również wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. - Ta sytuacja pokazuje, że jeżeli rząd ma możliwości, to może działać bardzo sprawnie (...) W tej chwili sytuacja jest opanowana i mam nadzieję, że ten przykład dobrej współpracy pomiędzy rządem i samorządem na dwóch poziomach - czyli i z gminą, i ze starostwem - poprzez służby Wojewody pokazuje, że jeżeli się współpracuje, jeżeli jest chęć współpracy, to udaje się osiągnąć bardzo dużo w bardzo krótkim czasie - zaznaczył.

mp / czecho.pl
źródło: Śląski Urząd Wojewódzki

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.