czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 18 czerwca 2020
  • 22 czerwca 2020
  • wyświetleń: 15121

Kilka zagranicznych firm zainteresowanych kupnem PG Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj

Kilka zagranicznych firm jest zainteresowanych kupnem kopalni "Silesia" - taką informację przekazał w rozmowie z portalem Wirtualny Nowy Przemysł Grzegorz Babij, przewodniczący Solidarności w czechowickim zakładzie.

Reklama

Kopalnia PG Silesia, staw Kopalniok
Staw Kopalniok i kopalnia Silesia · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


- Z informacji, jakie do nas docierają wynika, że potencjalni inwestorzy spotkali się z zarządem PG Silesia, natomiast nie mam informacji od zarządu o przebiegu tych rozmów i czym one się zakończyły - mówi portalowi WNP.PL Grzegorz Babij, przewodniczący Solidarności w PG Silesia. - Wiemy, że jest kilka firm zagranicznych interesujących się Przedsiębiorstwem Górniczym Silesia. Na tym etapie rozmów nie chcemy jednak ujawniać nazw potencjalnych inwestorów. Myślę, że do końca lipca coś może się już wyjaśnić. Liczymy, że uda się utrzymać kopalnię Silesia i miejsca pracy. Wiele zależeć będzie od dalszych rozmów między potencjalnymi inwestorami a zarządem PG Silesia oraz resortem aktywów państwowych, z przedstawicielami którego zarząd PG Silesia spotkał się 8 czerwca - dodaje Babij.

W PG Silesia wierzą, że uda się utrzymać kopalnię przy życiu - tak, by mogła przez kolejne lata wydobywać węgiel. W grudniu 2019 roku PG Silesia uzyskało koncesję przedłużającą wydobycie węgla i metanu do 2044 roku. Ponadto wystąpiono o rozszerzenie obszaru górniczego PG Silesia o złoża Dankowice, jak i częściowe złoże Ćwiklice.

węgiel opał kopalnia
fot. czecho.pl


Przypomnijmy, jak informowaliśmy na portalu czecho.pl, podczas spotkania zarządu PG Silesia z udziałowcem, które odbyło się 30 kwietnia dyskutowano na temat przyszłości kopalni. W obliczu nowej sytuacji i planów PG Silesia nie jest w stanie zaciągnąć żadnych nowych kredytów. Natomiast dla ratowania swojej sytuacji spółka ubiega się o pomoc dla pracowników w ramach Tarczy Antykryzysowej. Weryfikacja planów wydobywczych, dalsze wsparcie właściciela i obniżka wynagrodzeń pracowników o 10 proc., gwarantująca ciągłość działania kopalni do końca roku 2021, to główne wnioski ze wspomnianego spotkania.

PG Silesia zatrudnia obecnie ponad 1 700 osób i tworzy kolejne setki miejsc pracy w firmach wykonujących usługi na terenie kopalni. Generuje również wysokie przychody do Skarbu Państwa w postaci podatków, różnych opłat a także składek ZUS. Tylko za rok 2019 z PG Silesia do państwowego budżetu wpłynęło ponad 88 milionów złotych.

mp / czecho.pl
źródło: wnp.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

kopalnia Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj